"Musisz mi opowiedzieć o ważce". Pokaz filmów z Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej UAP oraz dyskusja

ms2, ul. Ogrodowa 19
20 stycznia 2016, środa, g. 18.00
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wszyscy ludzie będą siostrami”.

W ramach pokazu towarzyszącego wystawie „Wszyscy ludzie będą siostrami”, zaprezentowany zostanie wybór filmów, które powstały w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorstwa m.in. Dawida Marszewskiego, Michaliny Mistrzak & Anny Raczynski, Justyny Orłowskiej, Pauliny Piórkowskiej oraz Julii Popławskiej.

Bohaterką tytułowego, bardzo osobistego filmu „Musisz mi opowiedzieć o ważce” (2013) Julii Popławskiej, jest jej chorująca na schizofrenię siostra Paulina. Drugi równie osobisty film Popławskiej „Bo jak się mocno czegoś chce” (2013) to opowieść o matce artystki oraz koleżankach matki, pracujących w Niemczech jako sprzątaczki. Podobny problem podejmuje film „Ten zawód to zawód” (2015), której bohaterką jest babcia autorki filmu, Pauliny Piórkowskiej pracująca jako osiedlowa dozorczyni. 

Temat pracy oraz skutków polskiej transformacji i współczesnej rzeczywistości podejmują filmy: „Muzeum Solidarności” (2014) Julii Popławskiej o stoczniowcu Waldemarze Miksie oraz „66 km od najwyższego Jezusa na świecie” (2014) Michaliny Mistrzak oraz Anny Raczynski opowiadający o Mirosławie Pateckim, rzeźbiarzu, autorze znanej figury Chrystusa ze Świebodzina. Film został nagrany w pracowni i jednocześnie mieszkaniu artysty, znajdującym się w częściowo zrujnowanym poniemieckim pałacu o niezwykle ciekawej historii.

W ramach przeglądu zaprezentowane będzie także film: „Oczyszczenie” (2014) Justyny Orłowskiej będący zapisem performance zrealizowanego w bramie „wyczyszczonej” za pomocą brutalnych metod kamienicy przy ul. Piaskowej 2 w Poznaniu. Pokaz zakończy „Rozgrzewka” (2015) Dawida Marszewskiego, film jest zapisem przygotowań przed 34. Biegiem Warciańskim, który miał miejsce na terenie byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Prowadzona przez Rafała Jakubowicza Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej (Wydział Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu) proponuje działania na styku sztuki i aktywizmu. W pracowni szczególna uwaga skupiona jest na problemach takich jak: prekariat; praca niematerialna; reprodukcyjna; biopolityczna; marksizm autonomistyczny (operaizm i postoperaizm); ruch związkowy; wyzysk i praktyki oporu w specjalnych strefach ekonomicznych; społeczne koszty transformacji (terapii szokowej) w Polsce i Europie Wschodniej; bezrobocie i rasizm klasowy; antyspołeczna polityka mieszkaniowa, getta biedy i penalne zarządzanie biedą; nowa walka klas; gentryfikacja (z uwzględnieniem roli, jaką odgrywają w niej artyści); wyzysk w polu sztuki; fabryki edukacyjne wobec neoliberalnej polityki rentowności.

Po pokazie odbędzie się dyskusja. O sztuce w kontekście konfliktów społecznych rozmawiać będą: Rafał Jakubowicz, Julia Popławska, Jarosław Urbański oraz Joanna Sokołowska.

Wstęp wolny.

Rafał Jakubowicz (ur. 1974), artysta. Pracuje w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi, na Wydziale Edukacji Artystycznej, Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej. Zatrudniony również w Zakładzie Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa, w Katedrze Studiów Azjatyckich, na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ostatnio, w ramach wystawy "Spór o odbudowę" (“Warszawa w Budowie 7”, 2015), zrealizował relief pt. "Musicie coś zrobić" poświęcony pamięci zamordowanej w 2011 roku działaczki lokatorskiej, Jolanty Brzeskiej. Jest członkiem prezydium Komisji Środowiskowej Pracowników Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Julia Popławska (ur. 1991), studiuje Intermedia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jej film "Bo jak się mocno czegoś chce" (2013) prezentowany był na wystawie pt. "Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku", której kuratorem był Stanisław Ruksza, w ramach ARTBOOM Festival w Krakowie. Dokument filmowy towarzyszył również licznym dyskusjom organizowanym m. in. przez: Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu, Redakcję Krytyki Politycznej w Warszawie, Anarchistyczny Klub/Księgarnia Zemsta w Poznaniu. W 2015 roku uczestniczyła w XV edycji festiwalu Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim.

Jarosław Urbański (ur. 1964), socjolog i działacz społeczno-polityczny związany ze środowiskiem poznańskiego Rozbratu. Działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Autor książek: „Globalizacja a konflikty lokalne” (2002), „Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting i anarchitektura” (2005), „Prekariat i nowa walka klas” (2014), a także licznych artykułów min. „Kryzys gospodarki kreatywnej a ruch pracowników kultury i sztuki” (2015), w: „Czarna księga polskich artystów”, pod. red. Katarzyny Górnej i Karola Sienkiewicza.

Joanna Sokołowska - kuratorka w Muzeum Sztuki; autorka wystawy „Wszyscy ludzie będą siostrami”.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.