MUSEUM AS TOOLBOX - MISCOMMUNICATION AND REFUGEES - relacja z rezydencji artystów

W ramach projektu Museum as Toolbox Muzeum Sztuki w Łodzi współpracuje z czterema europejskimi muzeami: z Grazu, Zagrzebia, Bolzano oraz Tallina. Działania odbywają się na dwóch płaszczyznach: pracy z identyfikowaną jako trudna do aktywizowania publicznością „młodych dorosłych” w wieku 15–25 lat oraz kooperatywy przy realizacji inicjatyw lokalnych. Jednym z elementów współpracy są wizyty studyjne kuratorów i edukatorów oraz rezydencje artystyczne, podczas których artyści projektują i przeprowadzają interwencje czy też warsztaty. Marcin Polak i Ewelina Chmielewska byli rezydentami w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bolzano - poniżej prezentujemy ich relację:

W czasie naszego pobytu skupiliśmy się na działaniach z młodą publicznością muzeum, wśród której znajdowali się także imigranci i uchodźcy z takich państw, jak Mali, Gabon, Burkina Faso, Senegal i Gambia. Tematem naszej pracy były przede wszystkim sposoby przedstawiania w mediach informacji związanych z tematyką imigrantów i uchodźców - analizowaliśmy to, jak przedstawia się przyczyny migracji, badaliśmy najczęściej powielane stereotypy i przekłamania, a także mechanizm wzbudzania strachu w społeczeństwie, którego celem jest przede wszystkim napędzanie sprzedaży gazet.

W efekcie powstała wystawa, gdzie pokazaliśmy konkretne przykłady takich działań. Mogli się do nich odnieść zaproszeni widzowie, także ci, których ten temat dotykał bezpośrednio, czyli uchodźcy i imigranci odwiedzający muzeum (najczęściej robili to przez przypadek, głównie dlatego, że chcieli skorzystać z Wi-Fi). Zdając sobie sprawę z naszego uprzywilejowanego położenia względem osób, z którymi pracowaliśmy, postanowiliśmy odwrócić role. Do drugiej części projektu zaprosiliśmy uchodźców, by to oni stali się artystami, i mając taki sam status (także finansowy) jak artyści, odbyli rezydencję w muzeum. Ważnym czynnikiem naszych działań była integracja między nami, lokalną młodzieżą pracującą przy projekcie a uchodźcami. Przyjaźnie i kontakty, które nawiązały się w tym czasie, procentują po naszym wyjeździe - projekt jest kontynuowany. Grupa pięciu młodych mężczyzn, współdziałając z nami i zaangażowaną w projekt młodzieżą, tworzy pracę opowiadającą o ich historii oraz dziejach innych mężczyzn od roku przebywających w Bolzano w oczekiwaniu na zmianę swojego statusu.

Praca zostanie zaprezentowana w pięciu muzeach na wystawie podsumowującej projekt Museum as Toolbox. W ten sposób osiągnęliśmy najważniejszy cel - uchodźcy wyszli poza ośrodek, w którym przebywali w całkowitej izolacji, włączyli się w działania z Włochami w tym samym wieku, „dotknęli” zachodniej kultury. Miejmy nadzieję, że nie będzie to tylko epizod w ich życiu, ale początek czegoś trwałego.

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.