"Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta" - oprowadzanie kuratorskie i pokaz filmu "Artes - nadrealiści ze Lwowa"

INFO

Miejsce

ms², ul. Ogrodowa 19

Czas

28.10.2017

28 października 2017, sobota, godz. 11:15

W sobotę rano zapraszamy do ms² na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta. Wezmą w nim udział wszyscy kuratorzy naszej najnowszej ekspozycji, czyli Andrij Bojarov, Paweł Polit oraz Karolina Szymaniak.

Po zakończonym oprowadzaniu zapraszamy na projekcję filmu Wojciecha Grabowskiego „Artes – nadrealiści ze Lwowa”, połączoną ze spotkaniem z autorem. Film opowiada o twórczości malarzy z awangardowej grupy „artes”, działającej we Lwowie w latach 1929 – 1935. Artyści ci, inspirując się folklorem galicyjskich miast, stworzyli oryginalną, środkowoeuropejską odmianę nadrealizmu. W filmie Wojciecha Grabowskiego widoki odnalezione w przestrzeni miejskiej, takie jak fragmenty ulic, podwórek czy zachowanych szyldów, zestawione zostały z dziełami „artesowców”, ukazując proces przemiany rzeczywistości w wizję malarską.

Wojciech Grabowski – autor filmów o sztuce (m. in. „Ekspresjonizm w Polsce”, „Artes – nadrealiści ze Lwowa”, „Podróż z Rafałem Malczewskim”, cykl „Bliskie obrazy”) i czterech książek („Człowiek-motocykl”, „Archi-traf”, „Miastowidz”, „Dizajn tamtych czasów”. Rysownik, absolwent Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.