Marta Kosińska – Doznawanie doznanego: Jonas Mekas. Instytucjonalizacja amerykańskiej awangardy

ms2, ul. Ogrodowa 19
7 listopada 2012, środa, g. 18.00
Prezentacja książki Ciało filmu. Medium obecnego w powojennej amerykańskiej awangardzie filmowej

Podczas spotkania Marta Kosińska opowie o znaczących dla formowania się amerykańskiej powojennej awangardy filmowej praktykach społecznych, instytucjach i artystach, odsłaniając  związki i opozycje, w jakich funkcjonowało środowisko artystyczne amerykańskich filmowców i twórców sztuki w połowie XX wieku. Autorka opowie również, jak konstruowano zróżnicowaną kulturalną wspólnotę, dla której punktem odniesienia była Wielka Awangarda. Marta Kosińska podda analizie także koncepcje teoretyczne i wysiłki twórcze tego środowiska, kierując  uwagę na szereg zjawisk, mogących stanowić pole intertekstualnych odwołań dla współczesnej sztuki, nie tylko filmowej. Punktem odniesienia prowadzonych podczas spotkania przez autorkę książki rozważań będzie działalność artystyczna, instytucjonalna, krytyczna i wystawiennicza Jonasa Mekasa, określanego przez autorkę "papieżem amerykańskiej awangardy".

Podobno Jonas Mekas często powtarzał, że forma jego filmów-dzienników nie wynika z celowego zamysłu, ale z braku czasu na montowanie ogromnej ilości nagromadzonych ujęć. Kiedy przygotowywał się do nakręcenia Diaries, Notes, and Skethes (1969), skupił się na wizji-epifanii Nowego Jorku widzianego oczyma dorastającej dziewczyny. Studiował dzienniki, pamiętniki, zapiski młodych dziewcząt – córek i baby sitters jego znajomych. I-znów-brak-czasu-na-cholerny-montaż ustąpił miejsca pieczołowicie zgłębianej poetycko-formalnej strukturze zapisu wspomnienia.

Marta Kosińska - adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się teorią komunikacji, badaniem nowych mediów, animacją kultury oraz historią kultury, w szczególności filmowej i artystycznej. Tłumaczka, krytyczka sztuki. Publikowała, między innymi w „Obiegu”, „Kulturze Współczesnej”, „Gazecie Malarzy i Poetów”, „Człowieku i Społeczeństwie”. Prowadziła cykl autorskich wykładów poświęconych awangardzie filmowej „Medialne transpozycje” w 2011 roku w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.