"Marian Minich - pod wiatr". Dyskusja o książce

ms2ul. Ogrodowa 19
21 kwietnia 2015, wtorek, g. 18.00

Działalność Mariana Minicha, pierwszego i wieloletniego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, pozostaje wciąż mało znana, choć to właśnie dzięki jego zdolnościom, determinacji i pasji muzeum przetrwało najtrudniejsze czasy i stało się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski.

Minich był nie tylko postacią zasłużoną dla polskiej kultury, ale także niezwykle barwną osobowością. Świadczy o tym książka jego córki Agnieszki Minich-Scholz „Marian Minich – pod wiatr” oraz teksty samego Minicha: „Wspomnienia wojenne” i  „Szalona galeria”.

Zebrane i wydane w jednym zbiorze przez Fundację Instytut Książka i Prasa oraz Atlas Sztuki w serii wydawniczej Le Monde diplomatique/artystyka, wspomnienia te staną się okazją do dyskusji na temat postaci pierwszego dyrektora Muzeum Sztuki w 50. rocznicę jego śmierci.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Agnieszka Minich-Scholz, dr Dominika Łarionow (Uniwersytet Łódzki), prof. Józef Robakowski (PWSFTviT), dr Marcin Szeląg (Muzeum Narodowe w Poznaniu) i Jarosław Suchan (Dyrektor Muzeum Sztuki).

Marian Minich (ur. 1898) po ukończeniu w randze porucznika szkoły oficerskiej w Troppau (Austro-Węgry) razem z armią austriacką walczył na frontach I wojny światowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wstąpił do Wojska Polskiego. W latach powojennych studiował chemię na Politechnice Lwowskiej, a następnie historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Na trzecim roku studiów zaczął pełnić funkcję asystenta przy Katedrze Sztuki Nowożytnej u prof. Władysława Kozickiego, a później przy Katedrze Sztuki Polskiej i Wschodnioeuropejskiej u prof. Władysława Podlachy. Jednocześnie pracował jako dziennikarz, pisząc artykuły, polemiki i recenzje związane z zagadnieniami sztuki dla czasopism lwowskich i dla krakowskich „Sztuk Pięknych”. Był również czynnym członkiem Lwowskiego Związku Artystów Plastyków oraz Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. We Lwowskiej Zachęcie Sztuk Pięknych wystawiał własne obrazy. W 1932 roku uzyskał stopień naukowy doktora z zakresu filozofii. W 1935 roku wygrał konkurs na dyrektora Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów (późniejsze Muzeum Sztuki) w Łodzi i kierował tą placówką do wybuchu II wojny światowej, w której brał czynny udział jako oficer. Po wojnie od 1945 roku tworzył i organizował Muzeum Sztuki w Łodzi aż do swojej śmierci w 1965 roku.

Organizatorzy: Muzeum Sztuki w Łodzi i Atlas Sztuki 

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.