Maria Zimpel. What do you really miss? (solo)

ms¹, ul. Więckowskiego 36
otwarta próba: 2 grudnia 2016, piątek, godz. 18.00, wstęp wolny
pokaz pracy:
11 grudnia 2016, niedziela, godz. 12.00 i 17.00, wstęp wolny

W ramach wystawy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności odbędzie się otwarta próba oraz pokaz choreografii What do you really miss?, która ma charakter procesualny i anektuje przestrzenie wystawy. W pracy tej Maria Zimpel pracuje z dwoma wzorami ruchowymi. Wzory te rozwijają się w choreografię w dwóch przenikających się procesach: rozpoznania i zwrócenia szczególnej uwagi na geometrię i logikę pojawiającego się gestu oraz w procesie negocjowania kierunków, rytmu oraz intensywności podczas ruchu.

Maria Zimpel o choreografii What do you really miss?: Zaczynając pracę nad solo w 2012 roku zadałam sobie pytanie: „Za czym naprawdę tęsknisz?”. Tylko dwie odpowiedzi miały dla mnie znaczenie: „za niczym” lub „I don’t miss”. Pytanie „What do you really miss?” to pytanie o brak. Puste miejsce, nie musi być niczym wypełnione. Przyglądam się potencjalności przestrzeni, ruchem rozrysowuję kierunki, a rytm zmian i powtórzeń, intensyfikuje ciało. W tej pracy ciało jest nieustannie rozpięte między krokiem do przodu i do tyłu, między poddaniem się sile grawitacji i sile uniesienia. Każdy kontrolowany horyzontalnie i wertykalnie kierunek zakrzywia się w przestrzeni.


Maria Zimpel – choreografka, tancerka. W swojej pracy czerpie z somatyki i autobiograficznej abstrakcji. Jej prace to różne formy tworzenia intensywności. W poszukiwaniach ruchowych bada granice fizyczności. Studiowała taniec i choreografię w HZT na Universität der Künste w Berlinie oraz kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. W roku 2011 obroniła pracę magisterską, pt.: „Praktyka tańca – ruchoma przestrzeń tworzenia siebie”, której promotorem był prof. zw. dr hab. Grzegorz Dziamski. Praktyki somatyczne, oraz  improwizacja choreograficzna Rosalind Crisp miały duży wpływ na jej podejście do tańca i choreografii. Jest autorką prac: Working like a dog (Imagetanz Festival 2011 w Teatrze BrutWien), What do you really miss? (SoloProject 2012, Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań 2012/Berlin 2013), s c a t t e r (FrivMove Zamek/CK Zamek, Poznań 2014), noish~ (2014 PERFORMAT, Galeria Miejska Arsenał/2015, Art Station Foundation, Poznań), Trio What do you really miss? (3),2 (Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań 2015). Jako tancerka pracowała głównie z Isabelle Schad, Rosalind Crisp i Kat Valastur. Mieszka i pracuje w Warszawie.

choreografia, wykonanie: Maria Zimpel
kostium: Katarzyna Bura_White Flag
produkcja /premiera: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (2012/2013)
opieka artystyczna: Ria Higler Solo Projekt 2012                                                                                                     realizacja 2016 w ramach wystawy Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności możliwa dzięki Muzeum Sztuki w Łodzi
kuratorka: Katarzyna Słoboda.  

Podziękowania dla Centrum w Ruchu za udostępnienie studia do pracy Warszawie. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.