MANIFESTy i improwizACJE na stulecie awangardy

Wydarzenie odbyło się w ramach promocji projektu „Rewitalizacja infrastruktury Muzeum Sztuki w Łodzi – Gdańska 43” współfinansowanego ze środków w ramach Działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury VIII oś priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiS). Projekt otrzymał także dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (wartość dotacji z Unii Europejskiej wynosi 12 242 057,01 zł) oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu to 17 623 896,61 zł


ms¹, ul. Więckowskiego 36, Sala Neoplastyczna
28 grudnia, środa, godz. 17.30, wstęp wolny

Przypominając o 100-letniej tradycji awangardy w Polsce, muzeum będzie prowadziło w 2017 roku działania związane z rewitalizacją budynków w kompleksie ms¹ przy ul. Więckowskiego 36 (tzw. budynków B i C). Ich zły stan techniczny oraz niedostosowanie do współczesnych standardów uniemożliwiały rozwijanie działalności i oferty instytucji. Ze względu na ograniczenia architektoniczne i konserwatorskie, które nie mogły zostać zniwelowane przy rewitalizacji tzw. budynku A, czyli Pałacu Maurycego Poznańskiego (gdzie znajdują się sale ekspozycyjne), z oferty instytucji nie mogły dotąd korzystać także osoby niepełnosprawne. Z tego względu zaplanowano połączenie przejściem budynków B i C z budynkiem A oraz zamontowanie w nich wind, co umożliwi im uczestniczenie w działaniach proponowanych przez muzeum.
 

Brakowało także sal do prowadzenia działalności edukacyjnej i realizacji programu towarzyszącego wystawom, co skutkowało dużą dysproporcją w ilości osób zwiedzających gmachy muzeum - ms¹ i ms2, na korzyść tego drugiego. Przebudowanie i nadbudowanie budynków pozwoli m.in. na bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie specjalistycznej biblioteki, posiadającej unikatowe zbiory, która z przyczyn bezpieczeństwa musiała zostać przeniesiona do innych pomieszczeń muzeum. Zwracając uwagę na ten aspekt prowadzonej inwestycji muzeum zaprosiło publiczność na wydarzenie otwierające projekt rewitalizacji w roku awangardy – odczytanie manifestów awangardy z zasobów bibliotecznych Muzeum Sztuki.

Fragmenty tekstów odczytała Monika Buchowiec, aktorka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi znana m.in. z roli Katarzyny Kobro w spektaklu „Kobro”. W ramach wydarzenia wystąpili także Suavas Lewy, multiinstrumentalista oraz Paweł Grala, tancerz i pedagog tańca – czyli część kolektywu „Czas na nic”, który powstał z zamiłowania do natury improwizacji, wspólnego poszukiwania wielowymiarowości w procesie twórczym w czasie rzeczywistym:

Szczegółowy opis projektu oraz więcej informacji można znaleźć:

http://msl.org.pl/pl/projekty-ue/rewitalizacja-infrastruktury-muzeum-sztuki-w-lodzi---gdanska-433.html

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.