Longue durée design - wykład prof. Marka Wieczorka

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

25.11.2017

25.11.17, sobota, godz. 17:30

Wykład prof. Wieczorka przybliży ruch De Stijl i jego wpływ na modernistycznych artystów oraz ugrupowania w Europie od lat 20.-30. XX wieku po zglobalizowaną sztukę współczesną. Tytuł wystawy przywołuje termin Longue durée (długie trwanie), opracowany przez francuskiego historyka Fernanda Braudela dla, jego zdaniem, najważniejszych impulsów wywołujących trwałe zmiany w strukturze społeczeństw: czynników gospodarczych i ideowych. Odwołując się do tego terminu autor opowiada o estetycznych i etycznych założeniach twórczości kluczowych postaci holenderskiej awangardy. W jego prelekcji znajdzie się też próba odpowiedzi na pytania o paradygmat i przyczyny warunkujące długotrwały wpływ tego kierunku oraz siłę oddziaływania takich postaci, jak Piet Mondrian, czy Gerrit Rietveld.

Marek Wieczorek, profesor nadzwyczajny Nowoczesnej i Współczesnej Historii Sztuki w University of Washington w Seattle. Specjalizuje się w sztuce Mondriana i De Stijl oraz wczesnej awangardy lat 20. XX wieku. Publikował na temat twórczości Mondriana, De Stijl, Georgesa Vantongerloo, Gerharda Richtera, sytuacjonizmu i bioartu. Był kuratorem wystaw w Europie i Stanach Zjednoczonych. Współpracował przy takich ekspozycjach, jak: Für eine neue Welt. Georges Vantongerloo 1886-1965 und seine Kreise von Mondrian bis Bill (Stiftung Wilhelm Lehmbruck Museum, Duisburg; Gemeentemuseum, Den Haag, 2009-2010), De Stijl (Centre Georges Pompidou, Paris 2010) oraz Mondrian and his Studios (Tate Liverpool, 2014). W 2016 współorganizował międzynarodowe sympozjum De Stijl and its Legacy at 100 poświęcone ruchowi De Stijl w Rijksmuseum w Amsterdamie.

Wykład w j. angielskim z tłumaczeniem!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.