Łódzkie przestrzenie wyparte

ms1, Więckowskiego 36
14 stycznia 2014, wtorek, g. 17.30

W ramach cyklu: spotkania miastotwórcze

Czy wraz z popadaniem w ruinę ważnych miejskich przestrzeni przestajemy identyfikować się jako członkowie wspólnoty? Degradacja istotnych kiedyś miejsc może wiązać się z tym, że mieszkańcy wypierają ze świadomości pewne elementy historii i specyfiki miasta. Czy można i należy przeciwdziałać temu procesowi?

Łódź postrzegana była jako miasto pracy, przemysłu, pędu ku modernizacji. Miasto borykające się z problemami jakie niosła ze sobą zintensyfikowana produkcja, ale dające szansę na awans społeczny i rozwój osobisty. Gdzie przetrwały ślady tego dziedzictwa i czy możemy nadal z niego korzystać?

Spotkanie ma formę otwartej dyskusji, którą rozpocznie wstęp doktora Przemysława Owczarka, antropologa kultury, redaktora naczelnego magazynu „Arterie”. Udział w dyskusji wezmą także: Agata Zysiak - socjolog, współzałożycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia Topografie oraz Bartosz Poniatowski - architekt, odpowiedzialny za program "Atrakcyjne przestrzenie miejskie". Spotkanie poprowadzi: Błażej Filanowski.

Spotkania miastotwórcze – to cykl dyskusji o ideach rozwoju Łodzi i propozycjach zatrzymania zachodzących w niej niepokojących zjawisk. Spotkania będą miały na celu krytyczną analizę wizji miasta i sposobów ich realizacji. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na koncepcje i doświadczenia wypracowane w Łodzi. Inspiracją do stworzenia cyklu jest dziedzictwo miasta nowoczesności i dynamicznego rozwoju, w którym realizowano bezprecedensowe idee, o czym świadczy historia samego Muzeum Sztuki. Każde spotkanie rozpocznie wystąpienie eksperta, stanowiące próbę zdiagnozowania problemu i będące punktem wyjścia do dyskusji z publicznością i gośćmi panelu.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.