Le Futurisme Mondial. Enrico Prampolini i jego kontakty z Europą Środkową

ms2, ul. Ogrodowa 19
13 czerwca 2013, czwartek, g. 18.00

Wykład organizowany jest jako 19 spotkanie cyklu Kosmopolitania

Enrico Prampolini był obok założyciela futuryzmu Filippa Tommasa Marinettiego, artystą najdłużej związanym z włoskim ugrupowaniem oraz jego najwszechstronniejszym przedstawicielem. Jego twórczość była odbiciem najważniejszych eksperymentów futuryzmu na przestrzeni ponad trzydziestu lat działalności ruchu: od koncepcji dynamizmu plastycznego, przez eksperymenty baletów mechanicznych, aż do profaszystowskiej aerosztuki. Prampolini promował futurystyczną rewolucję poza Włochami: w Zurychu współpracował z dadaistami, brał udział w kongresie konstruktywistów w Niemczech, studiował w Bauhausie, a także współpracował z czeskimi awangardzistami w Pradze.

Kontakty Prampoliniego z polskimi środowiskami przybrały na sile pod koniec lat dwudziestych, gdy Prampolini przebywał w Paryżu i przyjaźnił się z Janem Brzękowskim.  Jego obraz Tarantella był pierwszym z zagranicznych dzieł, które zostały przekazane grupie „a. r.” i jak dotąd jest jedynym tej rangi dziełem futurystycznym, przechowywanym w środkowoeuropejskim muzeum.  Wykład dotyczyć będzie znaczenia twórczości Prampoliniego na tle międzywojennych eksperymentów awangardowych, a także będzie prześledzeniem jego znaczących kontaktów z polską awangardą. 

Prowadzenie: Przemysław Strożek - ur. 1983, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, stypendysta Fulbrighta oraz członek European Network for Avant-garde and Modernist Studies, autor licznych publikacji na temat awangardy. Wykładowi towarzyszyć będzie krótka prezentacja książki Przemysława Strożka "Marinetti i futuryzm w Polsce 1909-1939. Obecność - kontakty – wydarzenia” (Warszawa, 2012).

Więcej:

Kosmopolitania blog
fanpage
wydarzenie na facebooku

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.