Kwiaty i kwadraty, Kobro et Strzemiński: sobota z Muzeum Sztuki i Dwójką

INFO

Czas

11 sierpnia, 13:30-15.00

Muzeum Sztuki, we współpracy z radiową Dwójką, zaprasza słuchaczy i odwiedzających do spędzenia soboty ze sztuką – na dziedzińcu łódzkiej Manufaktury i na antenie II Programu Polskiego Radia. W przestrzeni miejskiej przygotowaliśmy na tą okazję warsztaty dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć sztukę. W przestrzeni radiowej natomiast dyrektor Muzeum, Jarosław Suchan, po raz pierwszy przedstawi szerszej publiczności zaplanowaną na październik monograficzną wystawę Kobro i Strzemińskiego, która zagości w Paryżu w prestiżowym Centre Pompidou.

Kobro i Strzemiński po raz pierwszy! Jarosław Suchan o monograficznej wystawie paryskiej

Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum, w specjalnej rozmowie z II Programem Polskiego Radia po raz pierwszy opowie oficjalnie o prestiżowej paryskiej ekspozycji „Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński” w Centre Pompidou. Będzie to pierwsza monograficzna wystawa tego twórczego tandemu w stolicy historycznej awangardy. Wnętrze postmodernistycznej bryły Centre Pompidou pomieści wszystkie prace Kobro i większość prac Strzemińskiego. Zalecamy włączyć odbiorniki i pozostać w zasięgu słuchu od 15.00 do 17.00, by przekonać się jak bardzo rąbka tajemnicy uchyli Jarosław Suchan.

 „Kwiaty i kwadraty”  – gra, która pokaże, że w sztuce abstrakcyjnej też są zasady

Nasi muzealni specjaliści od gier i zabaw, tworzący Dział Edukacji, specjalnie na tą okazję zmodyfikowali grę zwykle rozgrywaną na schodach w ms2. „Kwiaty i kwadraty” – bo o niej mowa – pokazuje i tłumaczy, o co chodzi w sztuce abstrakcyjnej, pozwalając odczuć, że w działaniach artystycznych, podobnie jak w każdej grze planszowej czy społecznej, obowiązują zasady. Jakie? O tym każdy może przekonać się na własnej skórze, w sobotę (11 sierpnia) między 13.30 a 15.00 na dziedzińcu Manufaktury. Chodząc po gigantycznej planszy, nie tylko odczujemy zasady, które rządzą abstrakcyjną twórczością, ale też zobaczymy, gdzie zaprowadzą nas nasze estetyczne wybory. Być może nawet pokusimy się o stworzenie własnej definicji sztuki? Kto wie? Wyposażeni w taką wiedzę będziemy mogli przystąpić do prawdziwej pracy malarskiej na dużej płaszczyźnie – nasi specjaliści zadbali o odpowiednie materiały.

Do zobaczenia na dziedzińcu Manufaktury w godzinach 13.30-15.00 i do usłyszenia w eterze (do 17.00)!

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.