Kto śpiewa? Praktyki obecności wykonawcy w śpiewie. Wykład Barbary Kingi Majewskiej

ms², ul. Ogrodowa 19
13 września 2016, wtorek, godz. 18.00, wstęp wolny
 

Najtrudniej jest robić coś, co bliskie jest niczemu, ponieważ wymaga to od ciebie wszystkiego.

The hardest thing is to do something which is close to nothing because it is demanding all of you.

Marina Abramović

Historia praktyki wykonawczej muzyki wokalnej ukazuje, jak szerokie jest spektrum możliwości wokalisty: od roli narzędzia realizacji partytury po obecność będącą manifestacją artystycznej autonomii. Współczesne partytury ingerują bowiem w tradycję obecności wykonawcy w śpiewie i ustanawiają nowe konwencje. Również włączanie śpiewu we współczesne sztuki wizualne stawia na nowo pytania o sposoby bycia wykonawcy w śpiewie. Jak zatem obecny jest wykonawca w śpiewie? Jakie wymiary i formuły przybiera jego obecność? Na te i inne pytania będzie starała się odpowiedzieć Barbara Kinga Majewska podczas wykładu inspirowanego doświadczeniami związanymi ze współpracą z Katariną Zdjelar podczas rezydencji artystki w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Wykład Barabary Kingi Majewskiej towarzyszy wystawie Katarina Zdjelar. Między dźwiękami


Barbara Kinga Majewska – urodzona w Warszawie wokalistka, performerka, publicystka, pedagog, inicjatorka projektów poświęconych muzyce współczesnej. Zadebiutowała w 2014 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w operze Sławomira Wojciechowskiego „Zwycięstwo nad Słońcem (Projekt P)”. W operze Pawła Mykietyna „Czarodziejska Góra” w reżyserii Andrzeja Chyry wciela się w postać Kławdii Chauchat. Współpracuje m.in. z zespołem Kwadrofonik i Royal String Quartet. Występowała mi.in. w Nowym Teatrze, Teatrze Rozmaitości, Muzeum Polin, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Laureatka nagrody głównej w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA 2015. Autorka „Krytycznego przewodnika po sposobach realizacji zapisu nutowego we współczesnej muzyce wokalnej” i manifestu „Nowa Śpiewność w Muzyce Współczesnej”. Nominowana do PASZPORTU POLITYKI 2015 w kategorii Muzyka Poważna. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.