"Kronikarze, fałszerze i prekursorzy. Wielka Awangarda wobec neoawangardy (w polskiej literaturze powojennej)". Wykład Aleksandra Wójtowicza

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
30 marca 2017, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wykład Aleksandra Wójtowicza „Kronikarze, fałszerze i prekursorzy. Wielka Awangarda wobec neoawangardy (w polskiej literaturze powojennej)” odbędzie się w ramach cyklu „Związki literatury i sztuk wizualnych w Polsce po 1945 roku”

Pisarze z kręgu rodzimej Wielkiej Awangardy w powojennych tekstach opisywali na różne sposoby dzieje tej formacji. Z historycznoliterackich esejów, szkiców autobiograficznych i tomów wspomnień wyłaniała się stopniowo rozpisana na wiele tomów opowieść o dziejach nowatorskiej literatury w Polsce: jej początkach i końcach (czy też raczej: Początkach i Końcach), punktach zwrotnych i krytycznych, kryzysach i przesileniach. Integralnym elementem tych narracji była próba sporządzenia bilansu osiągnięć nowatorskiej literatury z pierwszej połowy minionego stulecia oraz rozważenie jej zdobyczy w kontekście neoawangardy. W ramach wykładu podjęta zostanie zwłaszcza próba odpowiedzi na pytania: jak dawni eksperymentatorzy witali swoich następców? Na ile zgadzali się z ich hasłami, na ile natomiast uważali je za wypaczenie (bądź) zarzucenie ideałów Wielkiej Awangardy? 


Aleksander Wójtowicz – adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie. Historyk literatury, edytor. Autor m. in. książek Cogito i „sejsmograf podświadomości”. Proza Pierwszej Awangardy (2010) oraz Nowa Sztuka. Początki (i końce) (2017). Publikował m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Kwartalniku Filmowym”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.