"Korespondencje. Pasaż po pasażu": Dziewczyna, która przychodzi po Muzach - uwagi o sztuce w dniu dzisiejszym

ms2, ul. Ogrodowa 19
16  maja 2013, czwartek, g. 18.00

Jednym z bardziej dramatycznych i proroczych stwierdzeń Hegla okazało się ogłoszenie na początku XIX wieku nieuchronnej „śmierci sztuki”. Miała ona – jak twierdzi Hegel w Fenomenologii ducha – nastąpić w konsekwencji utraty wymiaru duchowości w samej sztuce. Metaforycznie, opuszczona przez Muzy przechodzi w ręce młodej dziewczyny naiwnej i zmysłowej.

Motyw ten wykorzystany został w polemiczny sposób przez współczesnego dekonstrukcjonistę francuskiego, Jeana-Luca Nancy’ego. Dziewczyna staje się w nim symbolem niezamierającego piękna sztuki – piękna, które choć faktycznie pozbawione ducha, wciąż oddziałuje mocno na nasze zmysły.

Zdaniem Nancy’ego współczesna sztuka nie umarła. Czy jego optymizm faktycznie może podziałać na nas uspokajająco? Czy przetrwa w sytuacji, gdy we Francji (ale nie tylko tam) muzea są pozbawiane środków finansowych niezbędnych do ich utrzymania? Dramatyczny raport w tej sprawie został niedawno opublikowany przez grono francuskich naukowców, spośród których najdonośniej zabrzmiał głos Bernarda Sergenta. Opisane zjawiska można zaobserwować poza Francją także w Polsce.

Prowadzenie : doktor Małgorzata Kwietniewska,
Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego

Spotkanie z cyklu "Korespondencje. Pasaż po pasażu" - pełny program

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.