Kopia przez antycypację. Wykład i seminarium prof. Tomasza Swobody

ms¹Salon de Fleurus, ul. Więckowskiego 36
21 kwietnia 2016, czwartek, godzina 18.00, wstęp wolny

W literaturze od lat funkcjonuje pojęcie „plagiatu przez antycypację” – zjawiska na swój sposób odwracającego bieg historii. Czy paradoks ten można wzmocnić – także w odniesieniu do historii sztuki – i zastanowić się nad możliwością „kopii przez antycypację”? Na to pytanie będzie starał się odpowiedzieć podczas swojego wykładu prof. Tomasz Swoboda.

Bezpośrednio po wykładzie odbędzie się seminarium/konwersatorium z prof. Tomaszem Swobodą. 

Lektury dla chętnych: Jorge Luis Borges, „Pierre Menard, autor >>Don Kichota<<„; „Biblioteka Babel" [w:] tegoż, „Fikcje” oraz Grzegorz Jankowicz: „Śmierć kopisty” [w:] tegoż, „Uchodźcy z Ziemi Ulro”.

Tomasz Swoboda – dr hab., profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Tłumacz pism m.in. Charlesa Baudelaire’a, Rogera Caillois, Michela Foucaulta, Gerarda de Nervala, Paul Ricoeura czy Jeana-Paula Sartre’a. Autor książek To jeszcze nie koniec?: doświadczanie czasu w powieści o dekadentach (Gdańsk 2008), Historie oka: Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot (Gdańsk 2010), Powtórzenie i różnica: szkice z krytyki przekładu (Gdańsk 2014). Zajmuje się teorią i historią literatury, a także tłumaczeniem i krytyką przekładu. Stypendysta Le Centre National du Livre, laureat nagrody „Literatury na Świecie” za przekład (2008) oraz Nagrody im. Andrzeja Siemka za Historie oka (2010).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.