Kontr-dźwięki i obrazy z Niemiec Wschodnich. Claus Löser & Jakobine Motz

ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
26 października 2016, środa, godz. 18:00, wstęp wolny

Spotkanie i pokaz filmów towarzyszą wystawie „Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994”. Wydarzenie tłumaczone na język polski (film „Ornament i Zbrodnia” z napisami angielskimi)

Pokaz filmów: eksperymentalnego krótkiegometrażu „Terror in Dresden” [Terror w Dreźnie] i dokumentu „Ornament und Verbrechen. Die Gebrüder Lippok” [Ornament i Zbrodnia. Bracia Lippok] połączony ze spotkaniem z Clausem Löserem i Jakobine Motz.

Zaproszeni goście są autorami drugiego filmu opowiadającego historię grupy stworzonej w Berlinie Wschodnim w 1983 roku przez braci Ronalda i Roberta Lippoków.

Artyści budowali m.in. własne instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, brali również udział w działaniach innych twórców. Ronald Lippok oprócz działań stricte muzycznych, malował i tworzył publikacje samizdatowe. Robert natomiast realizował instalacje i obiekty. Występ Ornament und Verbrechen uświetnił także otwarcie wystawy „Notatki z podziemia”.

Natomiast krótkometrażowy obraz „Terror w Dreźnie” (1978) zrealizowany przez artystę A.R. Pencka z muzyką Wolfganga Opitza pochodzi z archiwum filmowego Ex Oriente Lux, którego inicjatorem jest Claus Löser. Dzięki tej inicjatywie na wystawie „Notatki z podziemia” prezentowane są filmy: Roberta Conrada (z muzyką Demokratische Konsum), Helge Leiberg, Thoma di Roesa, Cornelii Schleime i Ramony Welsh.


Jakobine Motz (* Königs Wusterhausen, NRD) pracuje jako niezależna operatorka i montażystka, a także realizatorka filmów dokumentalnych, fabularnych i eksperymentalnych. W latach 1988 – 1994 studiowała na Uniwersytecie Filmu i Telewizji w Postdam-Babelsberg. Po skończonych studiach spędziła rok w Ghanie jako stypendystka DAAD. W 1996 roku Jakobine przeniosła się do Los Angeles gdzie podjęła podyplomowe studia w Amerykańskim Instytucie Filmowym. W 1998 zdobyła tytuł magistra sztuki na tej uczelni. Tego samego roku zaczęła wykładać na Uniwersytecie Filmu i Telewizji w Postdam-Babelsberg. Wykłada także na Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie i na innych uczelniach, skupiając się na problematyce filmu fabularnego i dokumentalnego.

dr Claus Löser (*1962, Karl-Marx-Stadt, dzisiejsze Chemnitz) historyk filmu, krytyk, kurator i wykładowca specjalizujący się w kinie eksperymentalnym i undergroundowym, a także historii filmu obszaru byłego bloku wschodniego, twórca filmów. Od 1980 tworzy w mediach takie jak tekst, muzyka i film. W 1995 roku Claus ukończył studia filmowe na Uniwersytecie Filmu i Telewizji w Postdam-Babelsberg. Od 1990 roku dyrektor programowy w kinie Brotfabrik w Berlinie. Od 1992 roku krytyk filmowy i autor tekstów, publikowanych w książkach i massmediach. W 1996 roku powołał do życia archiwum filmów eksperymentalnych „ex.oriente.lux – experimental archive East 1976 – 1989” i opublikował książkę poświęconą kinu w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Dla Międzynarodowego Festiwalu Berlinale w 2009 roku przygotował specjalny program filmów z byłego bloku wschodniego. W 2011 roku ukończył pracę naukową omawiającą kino undergroundowe w Niemczech Wschodnich, którą opublikował pod tytułem „Strategie odmowy”.

W 2009 roku Jakobine Motz i Claus Löser zrealizowali film dokumentalny „Claiming the Space” poświęcony wystawom sztuki niezależnej w NRD, a w 2015 roku „Ornament und Verbrechen” opowiadający o Ronaldzie i Robercie Lippokach.

Więcej informacji o wystawie „Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994” TUTAJ

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.