Konferencja „Muzeum awangardy czy awangardowe muzeum? Kolekcjonując to, co radykalne”

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

2-3.12.2017

Muzeum Sztuki w Łodzi w dniach 2 i 3 grudnia, w ramach tegorocznych obchodów Roku Awangardy, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza organizuje międzynarodową konferencję naukową poświęconą kolekcjonowaniu jako praktyce awangardowej. Zaproszeni specjaliści podejmą temat początków instytucjonalizacji awangardy oraz ich znaczenia dla dzisiejszej działalności muzealniczej. Omówione zostaną najwcześniejsze przykłady kolekcjonowania awangardowej sztuki, inicjatywy auto-instytucjonalizacji pojawiające się w łonie samej awangardy, a także współczesne sposoby pracy z awangardowym dziedzictwem. Przedmiotem dyskusji będzie również społeczny i polityczny wymiar praktyki awangardowego kolekcjonowania i kwestia pożytku, jaki można z niej wynieść dzisiaj.

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Jeremy Braddock, autor książki ukazującej modernistyczny kontekst takich przedsięwzięć jak współtworzona przez Marcela Duchampa kolekcja Société Anonyme; Juliet Kinchin, która przybliży historię początków kolekcjonowania nowoczesnego designu w nowojorskim MoMA; Francisco Godoy Vega, który opowie o pierwszych muzeach sztuki nowoczesnej w Brazylii i Chile jako odpowiedzi na formowanie się idei „sztuki latynoamerykańskiej”; Annika Öhrner zajmująca się formowaniem instytucji sztuki nowoczesnej w Skandynawii oraz Rebecca Uchill zajmująca się badaniem działalności Alexandra Dornera, który w latach 20-tych kładł podwaliny pod nowoczesne i progresywne muzealnictwo. Na konferencji wystąpią ponadto: Maria Gough, wybitna znawczyni rosyjskiej i sowieckiej awangardy oraz Arseni Zhilyaev, autor pionierskiej publikacji „Avant-Garde Museology”, zawierającej teksty m.in. Kazimierza Malewicza i Aleksandra Bogdanowa. W swoich wystąpieniach omówią oni charakter i skutki reform w zakresie muzealnictwa, które zostały wprowadzone po rewolucji październikowej we współpracy z radykalnymi środowiskami artystycznymi, a także problem rekonstrukcji dzieł Gustawa Kłucisa. Porównaniu różnych modeli awangardowego kolekcjonowania i kolekcjonowania awangardy poświęci swoje wystąpienie grupa o.k. (powołana do życia przez Juliana Myersa i Joannę Szupińską w hołdzie grupie a.r.), zaś historię kolekcji łódzkiego Muzeum Sztuki oraz aktualne formy pracy z tą kolekcją przybliżą Tomasz Załuski i Daniel Muzyczuk.

Konferencji towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego pt. The Desert of Forbidden Art (reż. Tchavdar Georgiev, Amanda Pope), który omawia niezwykłą historię Igora Sawickiego, malarza, archeologa i etnografa, od lat 30. kolekcjonera sztuki awangardowej, założyciela Państwowego Muzeum Sztuki Republiki Karakałpackiej w Nukusie.

Grudniowe wydarzenie to jeden z elementów realizowanego przez Muzeum Sztuki wieloletniego i wieloetapowego projektu, którego celem jest wskazanie na pionierski w skali światowej charakter Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a. r.”.

Konferencja stanowi również jedno z wydarzeń wieńczących obchody Roku Awangardy w Polsce, zainicjowane przez Muzeum Sztuki w Łodzi, dla którego praca z dziedzictwem awangardowym to niezmiennie jedno z podstawowych wyzwań na przyszłość.

W konferencji udział wezmą:

Jeremy Braddock (Cornell University), Francisco Godoy Vega (La Universidad Autónoma de Madrid), grupa o.k. (Julian Myers, California College of the Arts & Joanna Szupińska, California Museum of Photography), Maria Gough (Harvard University), Juliet Kinchin (MoMA Nowy Jork), Annika Öhrner (Södertörn University), Daniel Muzyczuk (Muzeum Sztuki w Łodzi), Rebecca Uchill (University of Massachusetts), Tomasz Załuski (Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Łódzki), Arseny Zhilyaev (artysta).

PROGRAM

SOBOTA 2.12.2017
12.00 Powitanie uczestników i gości
12.40 grupa o.k.: Kolekcja awangardy. Wprowadzenie
13.20 Jeremy Braddock: Powstanie Others oraz Société Anonyme
14.00 Daniel Muzyczuk: Obecna przeszłość. Międzynarodowa Kolekcja Sztuki między awangardą i jej aktualizacjami
14.40 Dyskusja Przerwa
16.00 Rebecca Uchill: Alexander Dorner i wystawa niemożliwa
16.40 Francisco Godoy Vega: Nigdy nie byliśmy nowocześni. Napięcia i inwencje u narodzin muzeów sztuki nowoczesnej w Ameryce Łacińskiej
17.20 Dyskusja
18.00 Projekcja filmu: The Desert of Forbidden Art (reż. Tchavdar Georgiev, Amanda Pope)

NIEDZIELA 3.12.2017

10.30 Maria Gough: Dzieło sztuki w nowej wersji: polityka i estetyka rekonstrukcji
11.10 Arseny Zhilyaev: Pospolita wolność pracy w muzeum
11.50 Tomasz Załuski: Sztuka jako narzędzie modernizacji. Podwójna polityka zmiany społecznej według Władysława Strzemińskiego, muzeum i kultura artystyczna
12.30 Dyskusja
12.50 Juliet Kinchin: Sztuka w rozszerzonym polu: kanonizacja awangardowego designu w MoMA
13.30 Annika Öhrner: Wymyślanie awangardy. Moderna Museet w latach 60. XX wieku
14.10 Dyskusja

KONFERENCJA ODBYWAĆ SIĘ BĘDZIE W JĘZYKU ANGIELSKIM Z TŁUMACZENIEM SYMULTANICZNYM

ULOTKA KONFERENCYJNA

 


 

Konferencja Muzeum awangardy czy awangardowe muzeum? Kolekcjonując to, co radykalne współorganizowana jest przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Adama Mickiewicza.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Program  POLSKA 100 prezentuje najważniejsze osiągnięcia polskiej kultury ostatnich stu lat, a złoży się na niego ponad czterysta projektów.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Więcej informacji o polskiej kulturze znajdą Państwo na portalu  www.culture.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów stulecia awangardy w Polsce

POD HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY

ORAZ POD AUSPICJAMI

Główny Partner Roku Awangardy w Muzeum Sztuki w Łodzi

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.