Koncert Ornament und Verbrechen towarzyszący otwarciu wystawy "Notatki z podziemia"

ms², ul. Ogrodowa 19
22 września 2016, czwartek, wstęp wolny

„Zespół nie ma stałego składu - zachowujemy się jak grzyby, rozsiewamy zarodniki po mieście”
Ronald Lippok

Zapraszamy na koncert Ornament und Verbrechen towarzyszący otwarciu wystawy „Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994”. Koncert rozpocznie się po oficjalnym otwarciu ekspozycji, zaplanowanym od godz. 18:00. 

Ornament und Verbrechen [Ornament i Zbrodnia] to projekt, który był inspiracją dla tradycyjnych wątków undergroundu we Wschodnich Niemczech przed zjednoczeniem. Stworzona w 1983 roku przez braci Ronalda i Roberta Lippok grupa była raczej zjawiskiem niż zespołem, otwartym systemem eksperymentującym z innymi artystami i muzykami, który trwał przez ponad dekadę.

Po przejściu przez różne formacje punk rockowe z Berndem Jestramem, Ronald (perkusja i sampler) i Robert (gitara i instrumenty elektroniczne) Lippok stworzyli Ornament und Verbrechen jako „platformę”, dzięki której mogli badać koncepcje szerokiej gamy stylów — jazzu, muzyki industrialnej i elektronicznej — w różnych mediach, w zmiennym składzie ponad dwóch tuzinów muzyków oraz artystów związanych ze sztukami wizualnymi i dźwiękiem.

Zainspirowany zespołem Throbbing Gristle duet zaczął produkować i rozprowadzać własne taśmy. Pierwsze nagranie Ornament & Verbrechen można znaleźć na „Na żywo w raju” z 1985 roku, próbce nagrania, która dotarła na Zachód za pomocą zespołów nielegalnych na Wschodzie. W NRD Ornament und Verbrechen ciągle przemieszczali się w poszukiwaniu miejsc, w których mogli wystąpić, byli „dysydenckim zespołem punk rockowym”, oficjalnie nie uznawanym, bez stosownych papierów. Występowali w kościołach i galeriach oraz, nielegalnie, w Pałacu Republiki. Grali  imprezy typu acid parties na komputerze domowym Comodore C64 przywiezionym z Zachodu przez ich babkę (emerytom wolno było podróżować).

Po roku 1995 projekt otwarty Ornament und Verbrechen został zastąpiony przez formację Tarwater (Ronald Lippok / Bernd Jestram) oraz To Rococo Rot (Lippok / Lippok Stefan Schneider).

Nazwa Ornament und Verbrechen została zaczerpnięta z pochodzącego z 1908 roku eseju pod tym samym tytułem (Ornament und Verbrechen, Ornament and Crime), który był fundamentem ruchu  Bauhaus i pomógł zdefiniować modernizm w architekturze, choć zespół traktował tę nazwę mniej lub bardziej ironicznie.
 

Więcej informacji o wystawie „Notatki z podziemia

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.