Koncert Opening Performance Orchestra & Phaerentz

ms², Ogrodowa 19, kawiarnia Awangarda
9 czerwca 2017, piątek, wstęp wolny


Wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy

„W starożytności życie nie było niczym więcej niż ciszą”. Nic więcej, tylko to zdanie, cytat ze wstępu do "Sztuki hałasu", manifestu włoskiego futurysty Luigi Russolo, zainspirowało Opening Performance Orchestra do rozpoczęcia własnych muzycznych poszukiwań dotyczących Futuryzmu.

Z okazji otwarcia wystawy Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy czeski zespół zaprezentuje Futuristic Soiree, utwór na trzy intonarumori, eksperymentalne instrumenty muzyczne, których prototyp został skonstruowany przez samego Russolo na początku XX wieku. W czasie występu muzyka intonarumori zostanie zestawiona z fragmentami manifestów futurystycznych autorstwa Filippo Tommaso Marinettiego oraz Balilla Pratella.

Opening Performance Orchestra to siedmioosobowy zespół o bardzo szerokich zainteresowaniach muzycznych – od XX wiecznej elektronicznej ofensywy muzyki awangardowej, aż do współczesnego japońskiego noise’u. Autorska twórczość Opening Performance Orchestra wywodzi się od tak zwanej fraction music, w której wyjściowy dźwięk jest cyfrowo dekonstruowany, rozbijany i bezkompromisowo odzierany ze wszystkich pierwotnych cech, zgodnie z hasłem „zero melodii – zero rytmu – zero harmonii”. Rezultatem są oryginalne kompozycje (takie jak Spring Ceremony or Fraction Music, Evenfall, Creeping Waves), ale też reinterpretacje cudzej twórczości, która jest w swoim klimacie podobna do muzyki zespołu. W jego repertuarze znajdują się m.in.: Inspirium Primum, odnoszący się do nagrań Hiroshiego Hasegawy, japońskiego przedstawiciela muzyki noise, Re:Broken Music, utwór oparty na zdekonstruowanej muzyce czeskiego artysty Fluxusu Milanie Knížáku, Chess Show, specyficzna reminesencja Johnego Cage’a, Perceived Horizons, hołd złożony musique concrète, czy futurystyczne The Noise of Art i The Futuristic Soirée.
Więcej: www.o-p-o.cz

Opening Performance Orchestra, guest: Phaerentz

Futuristic Soiree (2015), acoustic version, duration approx. 30 minutes

for three intonarumori and two narrators

musical concept & intonarumori by Opening Performance Orchestra, narration by Phaerentz

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.