Koncert: Alessandro Bosetti, Gerhard Rühm i Monika Lichtenfeld

ms¹, ul. Więckowskiego 36
3 marca 2017, piątek, godz. 19:00, wstęp: 8 zł (bilety dostępne w kasie muzeum), liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Muzeum rytmu” zorganizowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Przed koncertem zapraszamy również na oprowadzanie po „Muzeum rytmu”, które poprowadzą kurator Daniel Muzyczuk i architekt wystawy Maciej Siuda. Więcej informacji o oprowadzaniu TUTAJ

Gerhard Rühm i Alessandro Bosetti to artyści, których prace można oglądać na wystawie „Muzeum rytmu”. Obaj interesują się dźwiękowymi aspektami słowa mówionego. Rühm to klasyk poezji konkretnej, ale jego twórczość zajmuje miejsce pomiędzy muzyką, literaturą i sztukami wizualnymi, ciągle naruszając dzielące je granice. W ramach koncertu zaprezentuje on kompozycje na dwa głosy w duecie z Moniką Lichtenfeld. Bosetti natomiast, jest kompozytorem, którego metody pracy wynikają z wykorzystania rytmiczności głosu mówionego jako materiału muzycznego. Przygotował on pracę wynikającą z badań nad znalezionymi w Brnie notatkami czeskiego kompozytora Leoša Janáčka, który notował fragmenty języka mówionego oraz gromadził zapisy muzyczne słów i dźwięków z codziennego życia.


Alessandro Bosetti – kompozytor, performer oraz artysta dźwiękowy, obecnie mieszkający w Marsylii. W swojej karierze, występował na zaproszenie tak prestiżowych instytucji jak The Stone w Nowym Jorku, festiwal GRM w Paryżu, Cafe OTO w Londynie, jak również innych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej innowacyjnych współcześnie twórców radiowych, komponował na zlecenie popularnych Deutschland Radio Kultur, a także WDR’s Studio Akustische Kunst w Niemczech. W swoich pracach odnosi się głównie do kwestii muzykalności języka mówionego oraz dźwiękowych aspektów komunikacji werbalnej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki tłumaczenia. Nieporozumienia związane z kwestią translacji stanowią dla niego ważne narzędzie w zakresie tworzenia unikatowych kompozycji, w których płynnie łączy ze sobą fragmenty utworów pisanych na głos oraz elektroniki. Po otrzymaniu nagrody IDAF 2013 za performance „Mask Mirror”, magazyn Blow Up określił go jako „jednego z najbardziej nietypowych oraz fascynujących postaci na współczesnej scenie muzycznej”.

Gerhard Rühm – austriacki pisarz oraz kompozytor, jeden z założycieli Grupy Wiedeńskiej. Początkowo studiował on muzykę orientalną, lecz szybko rozwinął zainteresowania także w kierunku literatury oraz językoznawstwa. W rezultacie, jego współczesna praktyka artystyczna oparta jest przede wszystkim na zrozumieniu idei interdyscyplinarności absolutnej, która łączy w sobie elementy muzyki, literatury, gestykulacji oraz sztuki wizualnej. Jako współzałożyciel Grupy Wiedeńskiej, Rühm zainicjował poszukiwania nowych radykalnych form literatury poprzez rozumienie języka jako wizualnego oraz akustycznego medium. Od początku lat 50-tych tworzy poezję dźwięku i słowa mówionego, poezję wizualną, fotomontaże, jak również jest autorem wielu publikacji. Jednym z istotnych aspektów kariery artysty jest jego współpraca z austriacką poetką Moniką Lichtenfeld, która towarzyszy mu podczas występów na scenie. Wspólnie rozwijają poszczególne aspekty tradycyjnych gatunków muzycznych, dekomponując je oraz odtwarzając, wykorzystując w tym celu współczesne techniki kompozycji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.