Kino letnie #5: Idole wyobraźni

FANTOMAS II (1913, 54`), reż. Louis Feuillade; CHARLIE W MUSIC HALLU (1915, 30`), reż. Charlie Chaplin
Bonus: BRZYTWA (2009, 10'), Grzegorz Koncewicz

Fantomas cz. II, reż. Louis Feuillade
Fantomas to jeden z najsłynniejszych przestępców w historii kultury, bohater kilkudziesięciotomowej francuskiej serii kryminalnej zapoczątkowanej w 1911 r. przez Marcela Allaina i Pierre'a Souvestre'a. To demon zła i geniusz zbrodni, bezwzględny morderca, mistrz kamuflażu, przebieranek i zaskakujących technik uśmiercania. Odziany w czarny kombinezon przemyka po dachach Paryża, wodzi za nos policję i ucieka z własnej egzekucji. W latach 1913-1914 Louis Feuillade nakręcił 5-odcinkową serię przygód o Fantomasie. Było to jedno z pierwszych zastosowań formatu serialowego, który zwiększał prawdopodobieństwo powrotu widzów do kina. Postać Fantomasa fascynowała francuskich surrealistów. „Na każdym rogu odnajdywaliśmy epizod tego arcydzieła” wspominał Robert Desnos. Pisali o nim Apollinaire, Blaise Cendrars i Max Jacob a René Magritte'a swój obraz „Powrót płomienia” uczynił niemal wierną kopią filmowego plakatu.

Podczas wakacyjnych pokazów wyświetlimy dwa pierwsze odcinki: Fantômas (1913) oraz Juve Contre Fantômas (1913).

Charlie w music hallu, reż. Charlie Chaplin (1915)
Fernand Leger widział w nim ucieleśnienie ducha nowoczesności i symbol ataku na mieszczańskie wartości. Członkowie berlińskiego Dada nadali mu tytuł „honorowego dadaisty”, a sami nazywali się Dada-Chaplinistami. Bertolda Brechta fascynowała jego antypsychologiczna technika aktorska. Zaprezentujemy wczesny film z Charlie Chaplinem oparty na skeczu "A Night in an English Music Hall", z którym Chaplin podróżował z trupą aktorów w tournée po USA. Po obejrzeniu ich występów Mack Sennet zaprosił go do swojego studia Keystone. W filmie Chaplin odgrywa podwójną rolę: ubogiego, ale kulturalnego Pana Rowdy'ego, który ogląda występy z górnego miejsca i gburowatego Pana Pesta rozpychającego się w pierwszych rzędach. Wszystko zaś kończy się piękną katastrofą.

Wprowadzenie: Łukasz Biskupski

Wstęp wolny.
Drinki serwuje ms cafe

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.