Kino ms / "Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx/ Eisenstein/ Kapitał"

ms2, ul. Ogrodowa 19
2 marca 2013, sobota, g. 10.00

Reż. Alexander Kluge
Niemcy, 2008, 560 min.

Film trwa ponad dziewięć godzin. Zapraszamy na pierwszy w historii Kina ms maraton filmowy!

80 lat po planach Siergieja Eisensteina, by zekranizować „Kapitał Karola Marksa”, niemiecki filmowiec Alexander Kluge postanowił podjąć porzucone wyzwanie. Punktem wyjścia stała się próba adaptacji najważniejszego dzieła Marksa, dodając montaż inspirowany Jamesem Joysem (którego Eisenstein poznał w 1929 roku).

Eisenstein był przekonany, że projekt doprowadzi do radykalnej przemiany możliwości kina i nie będzie tylko kinową wersją „Kapitału”. Poprzez strategie radykalnie odległe od tradycyjnej narracji filmowej, Kluge szkicuje kontynuację „nowoczesności” Eisenteina w 2008 roku.

Wywiady, nagrania muzyczne, niezwykle zróżnicowany materiał wizualny i dźwiękowy, rozmyślania na temat Hölderina i Schillera, a także inscenizowane sekwencje zostają połączone w kinowe wydarzenie. Tytuły kolejnych rozdziałów zapobiegają zagubieniu widza w narracji, a różnorodne strategie wizualne i dźwiękowe pobudzają wyobraźnię, czy też – według Klugego – „fantazję”.

Dzięki tym środkom Kluge objawia się jako zatwardziały modernista: jego strategie nie pozostawiają niczego w ukryciu, a od widza oczekuje on zaangażowania w konstrukcję filmu. Obraz staje się więc odniesieniem do analitycznych instrumentów Marksa, które według reżysera nie są przestarzałe. Nie podchodzi on do „Kapitału” jako dzieła ograniczającego się do sfery ekonomii, lecz postrzega je jako literackie arcydzieło, którego fragmenty są odczytywane na głos do akompaniamentu instrumentów klawiszowych (fortepiany są jednym z motywów przewodnich w jego filmach).

Dodatkowo „Wiadomości z ideologicznego antyku. Marx / Eisenstein / Kapitał”  zawierają między innymi rozmowy z takimi postaciami jak Peter Sloterdijk, Dietmar Rath, Oskar Negt, Hans Magnus Enzensberger, Durs Grünbein, Sophie Rois, Helge Schneider, Boris Groys oraz Rainer Stollmann.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.