KINO MS: Wesoły jarmark

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

30.05.2018, środa, godz. 18:00

Wesoły jarmark - film muzyczny opowiadający o miłości i współzawodnictwie między dwojgiem kołchoźników: Galiną - graną przez znajomą Nadii Leger, Marinę Ładyninę - i Gordiejem (Siergiej Łukjanow) wyprodukowany w okresie socrealizmu określany jest nieraz jako “najlepszy radziecki musical”.

Wesoły jarmark był jednym z pierwszych kolorowych obrazów, wyprodukowanych w Związku Radzieckim, i zyskał ogromną popularność wśród widzów i zachwyt krytyków. Piosenki z filmu natychmiast stały się przebojami, które śpiewano niemal w całym kraju - reżyser filmu, Iwan Pyrjew miał niezwykły talent dobierania kompozytorów do filmów. Jednak w 1956 roku w ramach walki z kultem jednostki i wszystkimi przejawami stalinizmu film zniknął z ekranów i nawet z życiorysu Pyrjewa, ponieważ zdaniem cenzorów "niedokładnie oddawał rzeczywistość". Później, w czasach Breżniewa film "reanimowano". Wyprodukowano nową ścieżkę dźwiękową i Jarmark znów cieszył widzów. Potrzeba było jednak czasu żeby film został oceniony bez politycznego kontekstu.

Reżyser Andriej Konczałowski, starszy brat aktora i reżysera Nikity Michałkowa, kiedyś wyznał: "W czasach studiów ja i Tarkowski nie znosiliśmy Pyrjewa, ale teraz nie mogę obejrzeć Jarmarku bez łzy w oku. Pyrjew dla mnie jest klasykiem, a jego obrazy wywołują we mnie niezwykły sentyment."

Wesoły jarmark, 1949 r.
reżyseria: Iwan Pyrjew
scenariusz: Nikolai Pogodin
czas: 1 godz. 44 min.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Czerwona materia. Nadia Léger.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.