KINO MS: TONY CONRAD: COMPLETELY IN THE PRESENT - projekcja filmu

INFO

Miejsce

ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

26.09.17, wtorek, g. 18:00

Cykl: KINO MS

Tony Conrad: tu i teraz to film dokumentalny biorący na warsztat życie i twórczość jednego z najważniejszych współczesnych amerykańskich artystów. Zmarły w kwietniu zeszłego roku Conrad był pionierem w każdej dziedzinie, której zdecydował się poświęcić swój czas - od muzyki i filmu po sztuki wizualne i edukację. Na każdej z nich pozostawił swoje unikalne piętno. Po skomponowaniu ścieżki dźwiękowej do kultowego filmu Płonące Istoty (1963), obnażył naturę kina we własnym filmie The Flicker (1965). Jego hipnotyzujące kompozycje muzyczne, złożone z jednostajnych szumów i warkotów, fascynowały pokolenia muzyków, począwszy od The Velvet Underground. Oprócz przełamywania schematów, muzyka służyła mu także do walki z establishmentem i zastanym porządkiem. "Jeśli ktoś jest punk rockowy, to tym kimś jest Tony Conrad", mówił o nim Henry Rollins. "Sprawiał, że zaczynasz wszystko kwestionować", dodaje artystka MV Carbon. Był zwolennikiem demokratyzacji telewizji i udostępnienia szerokiej publiczności środków do jej współtworzenia. Jego różnorodna, pięćdziesięcioletnia kariera znalazła swoje uwieńczenie w nowatorskich performensach, które wreszcie przyniosły mu światowy rozgłos.

Tu i teraz to kolaż materiałów z ponad dwudziestu lat. Reżyser filmu, Tyler Hubby, czerpał zarówno z bogatego archiwum nagrań dokumentujących artystę przy pracy, jak i prywatnych zbiorów Tony'ego i jego przyjaciół. Nielinearna i nieoczywista struktura filmu doskonale oddaje charakter twórczości artysty, któremu nieobca była nie tylko koncepcja strumienia świadomości i inne sposoby pobudzania kreatywności, ale i charakterystyczne poczucie humoru.

Tony Conrad: tu i teraz (Tony Conrad: Completely in the Present), scenariusz i reżyseria: Tyler Hubby, 2016.
Czas: 96 min. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.