Kino ms / Simone Forti:

ms2, ul. Ogrodowa 19 
7 sierpnia 2013, środa, g. 18.00 

Wiosną 1961 roku Simone Forti pokazała strukturę choreograficzną „Pięć konstrukcji tańca i kilka innych prac” w ramach serii przedstawień organizowanych przez kompozytora La Monte Younga w nowojorskiej pracowni Yoko Ono.

Te choreograficzne struktury zradykalizowały taniec, który w wykonaniu Forti stał się bezpośrednim, niewystylizowanym działaniem performera. Artystka wykorzystała w nim proste elementy, takie jak wisząca lina czy wolnostojący drewniany sześcian, które rozmieszone były w pracowni tworząc instalację.

W 2004 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles zaprosiło Forti do odtworzenia tej instalacji i animujących je struktur choreograficznych (konstrukcji tańca) w ramach trwającej wystawy „A Minimalist Future Art as Object 1958 – 1986”. Film wydany na DVD przez Artpix (http://www.artpix.org) jest zapisem tego wydarzenia.

Simone Forti – tancerka, choreografka, malarka, rzeźbiarka, performerka, twórczyni happeningów i instalacji. Brała udział w Dancers Workshops Anny Halprin. Współpracowała z Judson Dance Theater w Nowym Jorku, w tym z Yvonne Rainer, Trishą Brown, Robertem Morrisem, Stevem Paxtonem, Lucindą Childs. Eksperymentowała z minimalistycznymi formami ruchu i rzeźby. Inspirowały ją ruchy zwierząt i kinetyczne właściwości roślin.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.