KINO MS: Siłaczki - łódzka premiera filmu i spotkanie z twórcami

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

piątek, 25 stycznia 2019, godz. 18:00

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała do tłumów Zofia Daszyńska-Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: „Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!”.

„Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy!” – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.

„Odważmy się być wolnymi!” – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

„Chcemy całego życia!” – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.

„Bez różnicy płci!” – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.

Mówiono im: „Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!”.

Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.

„Siłaczki” to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pierwszy w historii polskiej kinematografii film na ten temat pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobiet".

Po projekcji dyskusję z twórcami poprowadzi Marta Madejska.

Wydarzenie towarzyszące wystawom Awangarda i państwo i Wielka Wojna.

Siłaczki, 2018
reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
czas: 1 godz. 15 min.

Biletowane: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.