KINO MS: Punishment Park

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

25.04.2018, środa, godz. 18:00

W ramach cyklu KINO MS zapraszamy na projekcję mockumentu Petera Watkinsa - brytyjskiego reżysera, którego najnowszy obraz filmowy La commune (Paryż, 1871) można zobaczyć na wystawie Atak na Pałac Zimowy.

Punishment Park powstał w 1970 roku, w czasie eskalacji wojny w Wietnamie, działań wojennych w Kambodży, a także masowych protestów wykraczających poza granice Stanach Zjednoczonych. Punktem wyjścia dla filmu jest ogłoszenie przez prezydenta Nixona stanu wyjątkowego i sięgnięcie przez niego po prawo z 1950 roku (tak zwaną ustawę McCarrana), które zezwala na zatrzymywanie osób stanowiących „zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego” kraju.

Południowo-zachodnia Kalifornia, strefa pustynna. Niedaleko namiotów, w których trybunał cywilny wydaje wyrok w sprawie Grupy 638, Grupa 637 (złożona głównie ze studentów) wysłana zostaje do Narodowego Parku Karnego Bear Mountain. Tam odkrywają zasady „gry”, którą wybrali jako alternatywę wobec więzienia. Zasady są proste – jeśli uda im się przechytrzyć funkcjonariuszy organów ścigania i dotrzeć do umieszczonej wysoko w górach amerykańskiej flagi, zostanie im zwrócona wolność. Grupa 637 ma na wykonanie zadania zaledwie 3 dni, a od flagi dzieli ich 85 kilometrów. W tym samym czasie Grupa 638, obarczona winą jeszcze przed procesem, na próżno usiłuje usprawiedliwić przed trybunałem swoją decyzję o przeciwstawieniu się wojnie w Wietnamie. Podczas gdy dochodzą swego w obliczu nieprzejednanego i surowego trybunału, wyczerpani członkowie Grupy 637, cierpiąc z powodu odwodnienia i temperatury przekraczającej 43 stopnie Celsjusza, głosują za podzieleniem się na grupy. Jedni obstają przy sforsowaniu barier parku siłą, inni poddają się całkowicie… Na polu walki pozostają ci zdeterminowani, by dotrzeć do flagi.

Wprowadzenie do filmu wygłosi dr Michał Pabiś-Orzeszyna (Zakład Historii i Teorii Filmu, Uniwersytet Łódzki).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.