Kino ms / Pokaz filmu

ms2, ul. Ogrodowa 19 
24 października 2013, czwartek, g. 18.00 

Józef Robakowski pisał o „Żywej galerii”, filmie składkowym prezentującym środowisko neoawangardowe, w następujący sposób: „Wyznaczyłem sobie zadanie na tyle trudne, że nie musiało skończyć się wcale sukcesem. Zdawałem sobie sprawę z kosztów filmu i funkcji społecznej, jaką ma do spełnienia – odkryć za wszelką cenę mentalność aktualnie działających artystów, ujawnić ich świadomość artystyczną.”

Założenie to sprawiło, że film stał się jednocześnie manifestem pokolenia i unikalnym dokumentem ukazującym progresywną sztukę. Pierwotnie jednak film miał dotyczyć wyłącznie Muzeum Sztuki w Łodzi i artystów z nim związanych. Z finalnej wersji zostały jednak usunięte fragmenty dotyczące choćby Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Tadeusza Kantora. Ostatnio odnalezione taśmy pozwalają zrekonstruować pierwotny zamysł i staną się punktem wyjścia do dyskusji o filmie, jego realizacji i możliwości rozwoju tej koncepcji.

Józef Robakowski (ur. w 1939 w Poznaniu) – mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta, historyk sztuki, autor filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych. Teoretyk i nauczyciel akademicki. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60. był współzałożycielem kilku grup artystycznych: Oko (1960), ZERO-61 (1961-1969) i Krąg (1965-1967). Inicjator i współzałożyciel Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992). Od 1978 prowadzi Galerię Wymiany, miejsce spotkań alternatywy artystycznej i galerię-archiwum dysponującą imponującą kolekcją sztuki. Inicjator wielu wydarzeń artystycznych. Indywidualne prezentacje artysty miały miejsce m.in. w: Muzeum Sztuki w Łodzi (2007) oraz Ludlow 38 w Nowym Jorku (2011). Jego prace znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.