KINO MS: Pokaz filmów Helke Sander

ms², ul. Ogrodowa 19
10 lutego 2016, środa, godz. 18:00

Helke Sander to jedna z najważniejszych twórczyń filmu feministycznego. Tworzy nieprzerwanie od połowy lat sześćdziesiątych. Jest autorką filmów dokumentalnych i fabularnych. W 1968 r. założyła Aktionsrat zu Befreiung der Frauen (Komitet Wyzwolenia Kobiet), w 1973 r. wspólnie z Claudią von Alemann zorganizowała feministyczną konferencję filmową 'Erste internationale Frauenfilmseminar', w 1974 r. założyła pierwszy feministyczny magazyn filmowy „Frauen und Film (journal)”.

Pokaz dwóch filmów niemieckiej reżyserki nawiązuje do tematyki niedawno zamkniętej wystawy „Wszyscy ludzie będą siostrami". „Subiektywny czynnik” z 1981 roku to próba rekonstrukcji formowania się tzw. nowego ruchu kobiecego w Niemczech w kontekście lewicowej rewolty społecznej rozpoczętej w latach 60. Wychodząc od osobistej narracji, Sander eksploruje postulat „prywatne jest polityczne”, proponując feministyczne ujęcie historii ruchów emancypacyjnych.

„Premia dla Ireny” z 1971 to z kolei opowieść o podwójnym wyzysku kobiet w odpłatnym miejscu pracy i gospodarstwie domowym. Stanowi przykład krytyki niemieckich filmów o robotnikach, w których konflikt dotyczy wyłącznie męskich pracowników i pracy odpłatnej. Sander ukazuje go w kontekście pracy reprodukcyjnej.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.