KINO MS: Październik. 10 dni, które wstrząsnęły światem

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

17.05.2018, czwartek, godz. 18:00

Wydarzenie towarzyszące wystawie Atak na Pałac Zimowy. Dochodzenie w sprawie pewnego obrazu.

Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem z 1927 r. to czwarty film w karierze Siergieja Eisensteina (1898-1948), radzieckiego reżysera, eksperymentatora, teoretyka.

Niektórzy historycy uważają, że film przeszedł do historii ze względu na inscenizację ataku na Pałac Zimowy - jedną z tych, która w powszechnej świadomości utrwaliła się jako prawdziwy materiał dokumentalny, a nie rekonstrukcja, którą w rzeczywistości była. Filmoznawcy z kolei wskazują na niezwykłą siłę oddziaływania eisensteinowskiej koncepcji montażu - film, mimo że znacznie odbiega od hollywoodzkich klasyków, często znajduje się w zestawieniach „Top 10” obok Obywatela Kane’a Orsona Wellesa albo Ojca Chrzestnego F. F. Coppoli. Eisenstein uważał, że dwa zestawione ze sobą elementy filmu tworzą trzecie znaczenie. Czy to „trzecie znaczenie” otwiera przestrzeń dla wyobraźni, czy raczej dla manipulacji? Czy w dzisiejszych czasach czarno-biały i niemy film może zachować swoją siłę oddziaływania?

reżyseria: Sergei M. Eisenstein
scenariusz: Grigori Aleksandrov, Sergei M. Eisenstein
produkcja: ZSRR
premiera: 20 stycznia 1928 (świat)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.