Kino ms / Mika Taanila: "Erkki Kurenniemi. Przyszłość nie jest tym, czym była"

ms2, ul. Ogrodowa 19
12 kwietnia 2013, piątek, g. 19.00

Finlandia, 2002, 52 min.

Dokumentalna opowieść o pionierze sztuki cyfrowej, muzyki elektronicznej oraz robotyki. Portret artysty nieustannie przekraczającego granice tego, co powszechnie postrzegane jest jako niemożliwe.

Film dotyczy napięcia między niezłomną, utopijną wiarą w możliwości technologii a bezwzględną rzeczywistością społeczną i ekonomiczną, o którą Kurenniemi potykał się raz za razem podczas swojej pracy na uniwersytecie, w fińskim przemyśle robotycznym oraz w firmie Nokia.

Kurenniemi przez dekady prowadzi wideo-dziennik, w którym kompulsywnie notuje różnorodne zjawiska. To próba zapisu całej rzeczywistości – zarówno wpływu technologii na etykę i estetykę, jak i najbardziej banalnych zdarzeń. Zapis ten nie ma dla niego charakteru czysto artystycznego czy też naukowego, co podobnie jak wszelkie aktywności tego twórcy, przeczy jasnym podziałom między dyscyplinami.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.