KINO MS: Bloki

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

7.06.2018, godz. 18.00

Film "Bloki" jest pierwszym długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.

Projekcję poprzedzi prelekcja dr inż. arch. Błażeja Ciarkowskiego wprowadzająca w łódzki kontekst blokowisk - skąd i kiedy się wzięły? kto je projektował? jakie problemy rozwiązywały a jakie stwarzały? Nie ma jednych „bloków”. Pod tym pojęciem kryje się wznoszone tradycyjnymi metodami osiedle im. Włady Bytomskiej na Dołach i Widzew-Wschód z „wielkiej płyty”. Położony na skraju miasta Teofilów i Manhattan w sercu Łodzi. Wolnostojące wśród zieleni budynki na Kuraku i „plomby” przy ul. Piotrkowskiej. Łączy je czas powstania (PRL) i idea oparta na modernistycznych koncepcjach mieszkania dla każdego.

Niegdyś własne „m” w bloku było marzeniem każdego. Zostało ono wyparte przez sen o domu z ogrodem, a ostatnio - apartamentowcu na obrzeżach miasta. Od wielu lat niektórzy prorokują, że bloki z wielkiej płyty rozpadną się, „złożą” niczym domek z kart. Tymczasem one nie dość, że trwają, to coraz częściej postrzegane są jako element naszego dziedzictwa kulturowego.

Błażej Ciarkowski – dr inż. architekt. Absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2012 r. obronił z wyróżnieniem dysertację doktorską i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Od 2017 r. jest adiunktem w Instytucie Architektury i Urbanistyki PŁ. Wcześniej, od 2012 – adiunkt w Katedrze Historii Sztuki UŁ. Laureat nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszą rozprawę doktorską związaną tematycznie z województwem łódzkim. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej i światowej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Autor książek „Bolesław Kardaszewski. Architektura i polityka”, „Łódź, która nie powstała”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u” oraz licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych. Obecnie przygotowuje opracowanie dotyczące architektury powojennych ośrodków wypoczynkowych oraz książkę „Miastoprojektanci. Łódzcy architekci czasów PRL-u”.


Bloki, 2017
reżyseria: Konrad Królikowski 
scenariusz: Marta Zabłocka i Konrad Królikowski
produkcja: MediaDizajn oraz Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film 2017©
czas: 57 min

wstęp: 1 zł
english subtitles

  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.