Kino letnie #1: Weź pigułkę

"Matrix" (1999, 136`), reż. Larry i Andy Wachowscy
Bonus: Czerwone i czarne (1963, 6'), reż. Witold Giersz
Wstęp wolny.

Muzeum Sztuki w Łodzi ponownie zaprasza na cykl letnich projekcji filmowych. Po ubiegłorocznym spotkaniu z twórczością Luisa Bunuela, przyszedł czas na wakacyjne szaleństwo pod szyldem kina atrakcji.

O filmie:

„Nie próbuj zgiąć łyżeczki – to niemożliwe. Zamiast tego spróbuj uświadomić sobie prawdę – nie ma żadnej łyżeczki”. „Matrix” to połączenie filmu science-fiction, spaghetti westernu, kina akcji z Hong-Kongu i japońskiej animacji podana w sosie cyberpunkowej filozofii. Film braci Wachowskich podbił ekrany całego świata i na stałe wszedł do kanonu klasyki kina.

„Bierzesz niebieską pigułkę, historia się kończy, budzisz się w swoim łóżku i wierzysz w to, w co tam chcesz wierzyć. Bierzesz czerwoną pigułkę, zostajesz w Krainie Czarów, a ja pokazuję ci, jak głęboka jest królicza norka”.

Podczas pierwszego pokazu w ramach kina letniego weźmiemy inną pigułkę. Taką, która pokaże pokrewieństwo filmu, który rozpoczął w kinie XXI wiek z filmami, które witały nadejście wieku XX. „Matrix” przyczynił się do popularyzacji efektu wizualnego znanego jako „bullet time”, dzięki któremu możemy śledzić lot kul wystrzeliwanych z pistoletów czy sceny pojedynków w zwolnionym tempie. Wszystko po to, aby dostarczyć widzowi przyjemności wizualnej. To tylko jeden z przykładów ujawniających zasadę estetyczną wspólną z filmami pokazywanymi przed ponad 100 laty na jarmarkach i w teatrzykach rozmaitości.

Trailer filmu pod tym linkiem

Wprowadzenie: Łukasz Biskupski

ms kino + ms cafe

Przed seansem wszystkich widzów kina letniego zapraszamy do ms cafe. Napoje zostaną przygotowane na wynos.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.