Kino letnie. Bunuel #4:

Kino letnie. Bunuel #4: Tristana (1970), reż. Luis Bunuel

Po śmierci matki Tristana (Catherine Deneuve) zostaje oddana pod opiekę szanowanego arystokraty Don Lopego (Fernando Rey). Wśród mieszkańców Toledo cieszy się on dużym poważaniem, pomimo swych socjalistycznych poglądów, także na kwestie religii. Słabością starszego mężczyzny są jednak kobiety. Ojcowskie uczucie do Tristany szybko przeradza się w namiętność i Don Lope zostaje pierwszym kochankiem swojej siostrzenicy.

Tristana to trzecia adaptacja powieści Benito Péreza Galdósa w filmografii Bunuela. Reżyser sam przyznawał, że ten tekst nie należy do najlepszych, jakie wyszły spod pióra hiszpańskiego pisarza. Zwykle jednak wybór tekstów adaptowanych przez autora Psa andaluzyjskiego nie opierał się na ich wartości, ale na pewnych drobnych szczegółach, intrygujących postaciach, czy atmosferze.

Mimo że w filmie Bunuela powracają elementy charakterystyczne dla jego twórczości, zwłaszcza pewne tematy, jak obsesyjna miłość, fetyszyzm, wiara, czy wątpliwe moralnie życie arystokracji, to jednak bohaterowie nie są tu jedynie marionetkami w satyrze na zakłamane, zdeprawowane społeczeństwo. Dzięki mistrzowskiemu poprowadzeniu pary głównych aktorów, Tristana zasługuje dziś na miano jednego z najdojrzalszych i najbardziej przejmujących dzieł w filmografii hiszpańskiego reżysera.

Wstęp wolny.

ms kino + ms cafe

Przed seansem wszystkich widzów kina letniego zapraszamy do ms cafe. Napoje zostaną przygotowane na wynos, cena każdego z nich to 5-6 zł.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.