Katalog artystów: dyskusja

ms² ul. Ogrodowa 19
21 maja 2014 (środa), g. 18.00

Spotkanie ma na celu wywołanie dyskusji wokół projektu „Internetowego katalogu artystów Województwa Łódzkiego”. W jaki sposób rozwijać istniejącą bazę artystów przy jednoczesnym zachowaniu poziomu merytorycznego prezentowanych tam materiałów? Jak promować, informować i dokumentować dokonania artystów tworzących w regionie? W jaki sposób powinny być kontynuowane projekty prezentujące dorobek łódzkiego środowiska artystycznego?

Pomysł na internetowy katalog łódzkich artystów powstał w 2006 roku w grupie młodych krytyków i artystów z Łodzi, którzy opracowali kilkanaście sylwetek twórców – zarówno awangardowych: Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Karola Hillera, jak i swoich rówieśników. „Internetowy katalog artystów z Województwa Łódzkiego” zrealizowany został w 2013 roku przez Stowarzyszenie Sztuka i Dokumentacja. Katalog artystów prezentuje twórców z Łodzi i regionu zajmujących się sztukami wizualnymi, działających w różnorodnych technikach i reprezentujących różne pokolenia. Na stronie internetowej www.artysci-lodzkie.pl zamieszczono do tej pory 74 profile twórców, z czego 50 sylwetek artystów zostało opracowanych przez krytyków sztuki i przetłumaczonych na język angielski. Teksty te przygotowali: Alicja Cichowicz, Łukasz Guzek, Karolina Jabłońska, Krzysztof Jurecki, Anka Leśniak, Agata Mendrychowska, Monika Nowakowska, Marta Skłodowska, Marta Wlazeł.

Katalog artystów nie jest zamkniętą całością. Jest projektem w procesie. Ma służyć gromadzeniu i opracowywaniu informacji o artystach z Łodzi i regionu. Nie jest strukturą hierarchiczną. Nie kategoryzuje twórców według dorobku czy wieku, jest przede wszystkim bazą danych, z której korzystają według własnych potrzeb badacze sztuki, kuratorki, galerzyści, dziennikarki oraz wszyscy zainteresowani sztuką współczesną. W założeniu katalog powinien być systematycznie uaktualniany o kolejne profile artystów, tak, aby luk i przemilczeń było w nim jak najmniej.

W dyskusji udział wezmą:

Anka Leśniak, redaktorka strony www.lodz-art.eu, autorka koncepcji projektu, Adam Klimczak, artysta, kurator Galerii Wschodnia, Marcin Polak, artysta, kurator, autor projektów społecznych, dr Karolina Jabłońska, krytyczka i kuratorka sztuki, dr Tomasz Załuski, teoretyk sztuki, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.