Kartografie ekozofii - seminarium Agnieszki Kotwasińskiej

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

05.03.2018, godz. 17:00-20:00

Czy można myśleć o ekologii bez natury? 
Czy możliwe jest wyjście poza dogmat antropocentryzmu? 
Czym jest transwersalna praktyka krytyczna Felixa Guattariego? 
Dlaczego Guattari pisze o trzech ekologiach a nie jednej? 
Co romantyzm zrobił z naturą? 
Dlaczego ratujemy foki a nie chrabąszcze?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatu Kartografie ekozofii, towarzyszącego wystawie prac Angeli Melitopoulos oraz Maurizio Lazzarato pt. Asamblaże.

Porozmawiamy o tym, czym są dla nas natura, środowisko (naturalne? sztuczne? przejściowe?) oraz ekologia w dobie późnego kapitalizmu, czym jest zielona polityka, aktywizm miejski i ekologiczny. Zastanowimy się nad możliwymi punktami przecięcia trzech ekologii Felixa Guattariego i ekozoficznymi praktykami życia codziennego, sztuki, estetyki, teorii, aktywizmu (oraz o tym dlaczego nie są to odrębne praktyki.) Pomówimy wreszcie o tym, jak współczesne wielkie narracje ujmują ekosystemy, podział natury i kultury, ochronę środowiska i katastroficzne wizje przyszłości, jak kształtują nasze rozumienie świata i nas samych. Wspólnie przeanalizujemy popularne filmy z ostatnich kilku lat (przede wszystkim Avatar z 2009 r.) pod kątem eko-krytyki Timothy’iego Mortona. 

Podczas warsztatu odejdziemy od klasycznej formy seminaryjnej. Zadbajmy wspólnie o bezpieczną, niekonfrontacyjną atmosferę. Nie przerywajmy sobie. Dajmy sobie miejsce na ciszę. Słuchajmy ciała, które prosi o przerwę lub wodę.

Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest zapoznanie się z esejem Felixa Guattariego, The Three Ecologies oraz wstępem i dwoma rozdziałami z książki Timothy’iego Mortona The Ecological Thought (Uwaga! Wszystkie teksty są w języku angielskim; materiały zostaną zapewnione odpowiednio wcześniej przez organizatorów).
Warsztat odbędzie się w języku polskim i potrwa 3 godziny (z przerwą) 

Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy osoby zainteresowane m.in. współczesną filozofią, sztuką i krytyką kulturoznawczą. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: cm@msl.org.pl do dnia 16 lutego 2018 r. W zgłoszeniu prosimy o dwa zdania wyjaśniające dlaczego są Państwo zainteresowani warsztatem i czego się po nim spodziewają.

Materiały:
• Felix Guattari, “The Three Ecologies” (z The Three Ecologies, tłum. Ian Pindar i Paul Sutton, London: The Athlone Press, 2000 [c.1989])
• Timothy Morton, “Introduction: Critical Thinking,” “Thinking Big” i “Dark Thoughts” (z The Ecological Thought, Cambridge: Harvard University Press, 2010)
Opcjonalnie: 
• Greg Garrard, “Positions” (z Ecocriticism, London: Routledge, 2004)
• Stacey Alaimo, “Bodily Natures” (z Bodily Natures: Science, Environment, and the Material Self, Bloomington: Indiana University Press, 2010)

Agnieszka Kotwasińska - doktor literaturoznawstwa, kulturoznawczyni i amerykanistka, absolwentka Instytutu Anglistyki i Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. W rozprawie doktorskiej analizowała transformacje struktur rodzinnych we współczesnych horrorach pisarek amerykańskich. Od 2017 asystentka w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, gdzie prowadzi zajęcia z literatury amerykańskiej, literatury gatunkowej, kina grozy i nowych mediów. W badaniach skupia się na procesach tworzenia się kanonów literackich i filmowych, kwestii ucieleśnienia w tzw. gatunkach niskich oraz reprodukcji śmierci w horrorze. Od kilku lat coraz rzadziej stosuje psychoanalityczne teorie kina i literatury, a coraz chętniej sięga do feministycznego nowego materializmu i schizoanalizy.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Asamblaże autorstwa Angeli Melitopoulos i Maurizio Lazzarato.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.