Jasia Reichardt – Między filmem eksperymentalnym i malarstwem. Dwie nieznane książki Franciszki i Stefana Themersonów

ms2, ul. Ogrodowa 19
22 listopada 2012, czwartek, g. 18.00

Wśród archiwaliów dotyczących twórczości  Franciszki i Stefana Themersonów znajdują się dwa dokumenty, które widziane były do tej pory przez pięć lub sześć, a w każdym razie nie więcej niż dziesięć czy piętnaście osób. Chciałabym teraz zwrócić na nie waszą uwagę.

Pierwszym z nich jest księga wycinków. Jest to gruby album, do którego Stefan Themerson wklejał recenzje prasowe pokazów filmów awangardowych publikowane w Polsce w latach 30. Niektóre z tych wycinków wyglądają jak kolaże obejmujące kadry z własnych filmów Themersonów. Księga wycinków zajmowała specjalną szufladę w pracowni Stefana i była przez niego uważana za szczególnie cenną. Po śmierci Themersonów ja i Nick nazwaliśmy ten album „świętą księgą”.

Drugim dokumentem jest książka dla dzieci napisana przez Stefana i ilustrowana przez Franciszkę w drugiej połowie lat 30. Nazywamy ją „Księgą kolorów”, ale tytuł nadany jej przez Themersonów brzmi „Niezwykłe przygody Czerwieni, Blekitu, Zieleni i Żółcienia”. Jest to historia malarza, który pokazuje swojemu młodemu synowi w jaki sposób może on, za pomocą podarowanych mu kolorów, przemalować świat. (- Jasia Reichardt)

Wykład Jasi Reichardt jest zapowiedzią wystawy Franciszki i Stafana Themersonów zaplanowanej w Muzeum Sztuki w Łodzi. Otwarcie wystawy 22 lutego 2013.

Jasia Reichardt jest kuratorką i krytyczką sztuki. Urodzona w Polsce, kształciła się w Anglii, mieszka w Londynie. W latach 1963-71 była zastępczynią dyrektora ICA w Londynie, gdzie m.in. zrealizowała wpływową wystawę „Cybernetic Serendipity” (1968). W latach 1974-76 była dyrektorką Whitechapel Gallery. Uczyła w Architectural Association oraz innych uczelniach, publikowała teksty w większości międzynarodowych pism artystycznych. Uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych. Jest autorką kilku książek, m.in. „The Computer in Art” (1971), „Robots: Fact, Fiction, and Prediction” (1978). Interesuje się związkami sztuki z innymi dziedzinami twórczości, takimi jak nauka czy literatura. Wiele lat poświęciła badaniu związków między sztuką i technologią. Po śmierci Franciszki i Stefana Themersonów w 1988 roku, opiekuje się ich archiwum we współpracy z Nickiem Wadley’em.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.