Jak wynaleźć wspólnotę? Seminarium towarzyszące wystawie "Rozdzielona wspólnota - Inoperative Community II"

ms1, ul. Więckowskiego 36, biblioteka
15 czerwca 2016, godz. 18:00, wstęp wolny

Prowadzenie: Tomasz Załuski

Jean-Luc Nancy to francuski filozof zaliczany do nurtu dekonstrukcji. W swych rozważaniach kładzie akcent na kwestie egzystencjalne, polityczno-etyczne i estetyczno-artystyczne. Uważany za ważnego kontynuatora myśli M. Heideggera, H. Arendt i J. Derridy, twórczy spadkobierca tradycji fenomenologii i egzystencjalizmu, ale też w pełni samodzielny myśliciel, inicjator wielu nowych wątków we współczesnej refleksji filozoficznej, szczególnie w filozofii polityki.

Do najważniejszych prac Nancy'ego należy książka wydana w Polsce pod tytułem „Rozdzielona wspólnota”. Filozof dokonuje w niej analizy wielu fundamentalnych pojęć należących do tradycji myśli społeczno-politycznej, w tym również samego pojęcia wspólnoty. Pokazuje tam, do jakiego stopnia XX-wieczne praktyki polityczne są osadzone w charakterystycznym dla nowoczesności myśleniu o wspólnocie w kategoriach „wytwarzania” i „dzieła”. Tymczasem dla Nancy'ego wspólnota nie jest i nie powinna stawać się „dziełem”, czyli rodzajem ponadindywidualnego, zbiorowego podmiotu urzeczywistniającego swoją jedność poprzez identyfikację z zakładaną esencją (etniczną, narodową, religijną itd.) oraz wykluczenie tego, co od niej odmienne i heterogeniczne. Według francuskiego filozofa wspólnota zawiera się raczej w oporze wielu jednostek wobec wszelkich postaci wykluczenia i ujednolicenia. Jest ona bowiem ontologicznym i politycznym faktem istnienia wielości jednostek, które koegzystują ze sobą, w nieskończoność negocjując wspólny świat oraz podejmując decyzje co do sposobu i sensu bycia-razem.

Celem seminarium będzie analiza fragmentów zaczerpniętych z książki Nancy'ego „Rozdzielona wspólnota”, zastanowienie się nad aktualnością zawartych tam refleksji oraz dyskusja nad możliwościami podjęcia w praktyce jego postulatu „wynalezienia” wspólnoty.


Tomasz Załuski – historyk sztuki i filozof. Pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Jego badania obejmują nowoczesne i współczesne praktyki artystyczne ujmowane w kontekstach kulturowych, społecznych i politycznych, konfiguracje estetyki, etyki i polityki w kulturowym projekcie nowoczesności, współczesną filozofię francuską. Autor książki „Modernizm artystyczny i powtórzenie. Próba reinterpretacji” (2008), redaktor tomów „Sztuki w przestrzeni transmedialnej” (2010), „Skuteczność sztuki” (2014), tłumacz (z M. Gusinem) książki Jeana-Luca Nancy'ego „Rozdzielona wspólnota” (2010) i Jacques'a Derridy „Widma Marksa” (2016).

 

LEKTURY I ZAGADNIENIA DO SEMINARIUM

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.