Jak (nie) zobaczyć migrantów? Wykład Łukasza Zaremby

ms², ul. Ogrodowa 19
17 marca 2016, czwartek, godzina 18.00, wstęp wolny

Wykład z cyklu: „Nic do zobaczenia. Teorie wizualności wobec niewizualnych problemów współczesnego świata”

Tematem wykładu będzie skomplikowana relacja reprezentacji wizualnej i „kryzysu uchodźczego” – będzie to komentarz do odmiennych strategii pokazywania (popularnych i artystycznych), ale również refleksja nad statusem obrazowania szczególnego podmiotu: definiowanego przez możliwość i niemożliwość ruchu.

Obrazy zapowiadają przybycie uchodźców. Ale dla większości z nas są również ich podstawową formą istnienia, co widać być może szczególnie wyraźnie w krajach takich jak Polska, gdzie niemal nie dotarli jeszcze ludzie, których wędrówka wymijająco nazywana jest dziś „kryzysem uchodźczym”. Złożona relacja obrazów i migrantów może być zatem jednym z najważniejszych obszarów negocjowania sposobów rozumienia „inności” oraz budowania solidarności.

Łukasz Zaremba - badacz wizualności, tłumacz, kurator w Centrum Muzeologicznym MS, pracownik Instytutu Kultury Polskiej UW, redaktor pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Jego książka „Obrazy wychodzą na ulice” ukaże się w 2016 roku.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.