Instytucja publiczna: przestrzeń autonomii czy narzędzie polityki kulturalnej?

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

10.10.2017

10 października 2017, wtorek, godz. 11:00 - 15:00

wstęp bezpłatny

Czym jest autonomia publicznej instytucji kultury? Jakie jest jej umocowanie w prawno-ustrojowym porządku współczesnych demokracji? Jaka jest relacja między autonomią instytucji a mandatem władzy publicznej do uprawiania za pomocą dostępnych jej narzędzi – w tym instytucji właśnie – własnej polityki kulturalnej? Na czym polega pragmatyczny wymiar autonomii? W jaki sposób jest ona praktykowana na co dzień? Co jej zagraża? Na ile stanowi samoistną wartość? Dlaczego powinno się jej bronić? Pojawiające się w ostatnim czasie napięcia między władzą publiczną a podległymi jej instytucjami sprawiają, że odpowiedź na te pytania staje się coraz bardziej paląca. Spróbują jej udzielić uczestniczący w panelu „Instytucja publiczna: przestrzeń autonomii czy narzędzie polityki kulturalnej?” praktycy i wybitni badacze doktryn prawnych, konstytucjonaliści, politolodzy i socjologowie. Kontekst dla ich dyskusji stanowić będą trwające przygotowania do zmiany ustaw regulujących zasady funkcjonowania instytucji kultury a także planowane na połowę listopada w Warszawie Forum Przyszłości Kultury, którego celem jest m. in. wypracowanie nowych modeli działalności kulturalnej.

Program wydarzenia:

Otwarcie spotkania: Jarosław Suchan, Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi

Dyskusja z udziałem: Kamili Lewandowskiej, Agnieszki Odorowicz, Jana Sowy, Jerzego Stępnia, Tomasza Thun-Janowskiego.

Prowadzenie: Edwin Bendyk

Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne.

Agnieszka Odorowicz – ekonomistka, w latach 2004–2005 wiceminister kultury w drugim rządzie Marka Belki, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005–2015.

Kamila Lewandowska – doktor ekonomii, adiunkt i kierownik Pracowni Badawczej na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Realizuje projekty naukowe dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (m.in. badanie organizatorów teatrów w 2015), Narodowego Centrum Kultury (platforma Kultura się Liczy!), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Sowa – socjolog i kulturoznawca. Wykładowca akademicki i autor takich książek jak: „Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości” (2015), „Fantomowe ciało króla. Peryferyjna zmagania z nowoczesną formą” (2011), „Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna” (2008).

Jerzy Stępień – prawnik i polityk, senator I i II kadencji (1989–1993), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997–1999), sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a w latach 2006–2008 prezes TK.

Tomasz Thun-Janowski – dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Wieloletni zastępca dyrektora naczelnego TR Warszawa oraz szef wydziału komunikacji Instytutu Adama Mickiewicza.

Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Forum Przyszłości Kultury oraz tygodnikiem „Polityka”.

Zaproszenie

 

Współorganizator

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.