Inscenizowanie archiwum w sztuce współczesnej. Wykład Ernsta van Alphena

ms2, ul. Ogrodowa 19
17 października 2013, czwartek, g. 18.00

Wystąpienie poświęcone będzie praktykom artystycznym, które na różne sposoby badają i obrazują model archiwum. Wykład będzie analizował, jak artystyczne działania tego typu odkrywają i poddają krytyce podstawy, na których opierają się instytucje tworzące archiwa.

Przykłady prac poruszających temat archiwum można już zaobserwować w latach 30. XX wieku, ale dopiero od lat 60. archiwalia stają się ważnym wątkiem, który wyraźnie wpływa na strukturę i kształt dzieł sztuki. Użycie archiwum do działań artystycznych nie zakłada jednak jego instrumentalizacji i traktowania jedynie jako atrakcyjnego motywu. Wiele z prac bada podstawy i potencjał archiwów.

Prace te powokują do czytania ich wbrew założeniom, do których przywykliśmy. Badania prowadzone przez artystów celują w strukturalne i funkcjonalne podstawy, które kształtują użytkowanie zgromadzonych w nich danych. Artystyczne działania mogą również prowadzić do stworzenia nowej archiwalnej struktury jako sposobu na ustanowienie innego związku z historią, informacją i gromadzonymi danymi. Na wykładzie będą analizowane m.in. prace Hanne Darboven, On Kawary i Ydessy Hendeles.

Ernst van Alphen - profesor literaturoznawstwa na Uniwersytecie w Lejdzie. Do roku 2005 był profesorem niderlandystyki (the Queen Beatrix Professor of Dutch Studies) i retoryki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Zajmuje się przede wszystkim badaniami nad kulturą obrazu, problematyką Holokaustu, traumy i pamięci.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.