Industrial odrodzony. Wykład Thibauta de Ruytera

ms2, ul. Ogrodowa 19
5 lutego 2015, czwartek, g. 18.00

Lata siedemdziesiąte - zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie Zachodniej - były silnie naznaczone upadkiem ciężkiego przemysłu. Wpływ na ten stan rzeczy miał nie tylko kryzys paliwowy w 1973 roku, ale również ogólniejszy ruch ku deindustrializacji, który przekształcił formy miast i życie ich mieszkańców.

W ciągu ostatnich czterdziestu lat nasz punkt widzenia na przemysłowe budynki zmienił się radykalnie. Obecnie w modzie są mieszkania w loftach, rodziny spotykają się w niedzielę aby zwiedzić opuszczone kopalnie węgla, a galerie sztuki przenoszą się do fabryk w poszukiwaniu przestrzeni nieustępujących tym zaprojektowanym przez Franka O. Gehry’ego w Bilbao. To, co kiedyś było synonimem ekonomicznych, zdrowotnych i społecznych problemów, jest dziś akceptowane. Jak doszło do tej zmiany? 

Wykład oparty będzie na dwóch przykładach: dwutygodniowej podróży po Polsce i wystawie w Dortmundzie, której był kuratorem. Prezentacja dotyczyć będzie estetyzacji przemysłu, narodzin pojęcia dziedzictwa przemysłowego i powstania podziemnego ruchu muzycznego określanego jako „industrial”. Wykład zostanie zilustrowany wieloma obrazami i dźwiękami autorstwa kilkunastu artystów. 

Thibaut de Ruyter jest architektem, krytykiem sztuki i kuratorem. Mieszka i pracuje w Berlinie. Regularnie pisze do magazynów takich jak: Art Press, Il Giornaledell’Architettura, FuckingGood Art, Frieze d/e, architectuul. Jest również autorem esejów do wielu katalogów. Był kuratorem wystawy radiowej Badając EVP (www.radiogallery.org). Kuratorował m.in. wystawy: Nie śpią tylko duchy – O duchach i ich mediach z InkeArns w HMKV w Dortmundzie w 2009 roku oraz w CSW w Toruniu w roku 2010, Ghosts Off The Shelf  (Kunstraum Kreuzberg/Bethanien - CTM, Berlin 2012) oraz The Empty House (MuseumAngewandte Kunst, Frankfurt/Main 2013). Wspólnie z Inke Arns kuratorował dwa projekty dotyczące przemysłu: INDUSTRIAL on tour (Gdańsk - Tarńów - Kraków - Bytom - Łódź, 2011) oraz INDUSTRIAL (research) (HMKV, Dortmund 2014).

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.