Improwizacja Dawida Lorenca i Marcina Maseckiego

ms2, ul. Ogrodowa 19
19 października 2013, sobota, g. 19.00

Powodem dla zaproszenia Dawida Lorenca i Marcina Maseckiego do wspólnej pracy była improwizacja Steve'a Paxtona do "Wariacji Goldbergowskich" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Glenna Goulda, której nagranie pokazujemy w ramach wystawy.

Marcin Masecki w zeszłym roku wydał płytę zawierającą interpretację innego utworu Bacha – „Sztuki fugi", która w swej ciężkiej i z pozoru niezróżnicowanej strukturze różni się od barwnej i różnorodnej wewnętrznie struktury „Wariacji...". Punktem wyjścia współpracy Masecki / Lorenc jest więc „Sztuka fugi" i jej współczesne interpretacje, równocześnie dźwiękowe i ruchowe (we wzajemnym wpływaniu na siebie), ale także improwizacja – punktu dojścia nie da się więc przewidzieć.

Marcin Masecki (1982) – warszawiak, pianista, kompozytor, dyrygent, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Brukseli z zespołem Alchemik. Prowadzi, bądź jest członkiem niezwykle różnorodnej ilości projektów o szerokim zasięgu stylistycznym. Kreatywnie przekracza granice między poszczególnymi gatunkami oraz między tak zwaną sztuką wysoką i niską. Obecnie jest członkiem międzynarodowego zespołu rockowego PARISTETRIS, prowadzi sekstet jazzowy PROFESJONALIZM oraz 10-osobową orkiestrę dętą POLONEZY, grającą polonezy własnego autorstwa. Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Gra najczęściej jak tylko może na swoim spersonalizowanym 6-oktawowym pianinku i stara się w swoich interpretacjach ożywić dość już skostniałe pomniki kultury europejskiej.  Współpracuje/ował z wieloma artystami m. in. Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Macio Moretti, Pink Freud, Muzykoterapia, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Piotr Orzechowski, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński oraz Pictorial Candi. Napisał również muzykę do spektakli „Solaris” (Teatr Rozmaitości, Warszawa 2010) oraz „Pasażerka” (Teatr Współczesny, Wrocław 2009). Mieszka w Warszawie i w Buenos Aires.

Dawid Lorenc  (1986) - tancerz, performer, menadżer kultury, instruktor tańca współczesnego i improwizacji scenicznej. W 2006 roku ukończył program Training Cycle w Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) w Brukseli, szkole Anny Teresy De Keersmaker. Pierwsze kroki stawiał w Teatrze Tańca "Figiel"
prowadzonym przez swoją mamę Małgorzatę Lorenc. W latach 2003-06` tancerz Teatru Tańca Alter Witolda Jurewicza. Laureat nagród na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stypendysta: Ministra Kultury 07`, European Commission 06'-07', Flemish Community 08' oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 10`. Był uczestnikiem międzynarodowej wymiany programu danceWEB 10`. Uczestnik festiwali, warsztatów, projektów tanecznych oraz wymian artystycznych w Europie i na świecie. Od 2009 do 2012 roku członek zespołu Wima Vandekeybusa Ultima Vez. Z Ultimą Vez współpracuje do dziś, okazjonalnie w spektaklach oraz w roli instruktora. Od 2010 roku jako niezależny twórca bierze udział w różnego rodzaju projektach, spektaklach i wydarzeniach bazujących głównie na improwizacji. Od 2011 roku związany z Pracownią Fizyczną Jacka Owczarka. Członek Stowarzyszenia Połczyńskie Innowacje Kulturalne, od 2010 roku organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie Zdroju, dyrektor artystyczny Połczyńskiego Festiwalu Tańca. Jako twórca i wykonawca pracował z różnymi grupami i artystami m.in.: Witold Jurewicz (Teatr Tańca Alter), Wim Vandekeybus (Ultima Vez), Jacek Owczarek (Pracownia Fizyczna), Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska (Teatr Dada von Bzdulow), Paweł Szamburski & Patryk Zatrocki (SzaZa), (Nanoshlaft), Aneta Zwierzyńska, Karen Grenwitch, Mikko Hyvonen, David Zambrano, David Hernandez, Mikael Marklund, Esztenyi Szabolcs, Bogusław Kierc, Iwona Olszowska, Arek Buszko, Radosław Hewelt, Filip Szatarski , Mikołaj Trzaska, Krystyna Mazurówna, Marcin Masecki.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.