Historia t-shirtu. Czytanie performatywne

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, ul. Zachodnia 93 / Mała Sala
28 października 2015, środa, godz. 19.15
Wstęp wolny

"Historia T-shirtu" towarzyszy wystawie "Wszyscy ludzie będą siostrami", którą można zobaczyć w ms² od 23 października 2015.

 

tekst i reżyseria: Jan Czapliński
muzyka: Bartosz Borowiec
występują: Monika Buchowiec, Malwina Irek, Michał Kruk

Opowiedzieć historię t-shirta, to zastanowić się, czy wiemy, w co się ubieramy – kto to wymyślił, kto uszył, kto na tym zarabia, a kto nie i dlaczego kosztuje to tyle, ile kosztuje.

To przyjrzeć się sposobom, w jakie jesteśmy projektowani przez ubraniowe korporacje. „Nowościom”, „krzykom sezonu”, pozycjonowaniu marek.

To zapytać o stan naszej wiedzy na temat wielkoprzemysłowej produkcji ubrań i o narrację, w jakiej należałoby ją umieścić: nie wiemy, że ten przemysł jest oparty w dużej mierze na ludzkiej krzywdzie i PR-owym kłamstwie, czy też wiemy, ale po prostu nas to nie obchodzi?

To wskazać alternatywę – produkcje lokalne, fairtrade’owe – i zastanowić się nad jej profilem, siłą i potencjałem. 

To ustanowić połączenie między ubiorem i tożsamością. 

Opowiedzieć historię t-shirta, to opowiedzieć naszą wspólną historię. Wszyscy je nosimy.

Jan Czapliński

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.