Historia muzeum. Bagaż czy zasób? Spotkanie i dyskusja wokół Monografii Muzeum Sztuki w Łodzi

ms2, ul. Ogrodowa 19
16 lutego 2016, godz. 18.00, wstęp wolny 

Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Waldemar Baraniewski, Jacek Ojrzyński, Józef Robakowski, Joanna Sokołowska i Jarosław Suchan

Spotkanie poprowadzi Daniel Muzyczuk

Z okazji 85. rocznicy inauguracji kolekcji grupy „a.r.” zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół publikacji "Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia". Dwutomowe wydawnictwo dotyczy nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. Wielogłosowa narracja wybrzmiewająca w esejach specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury, łączy się z głosami artystów, kuratorów i badaczy, których wypowiedzi stanowią podstawę rozważań nad misją i praktyką Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto, publikacja prezentuje projekty artystów traktujących dzieje łódzkiej placówki jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.  

Historia Muzeum Sztuki w Łodzi oraz narosłe wokół niej mitologie, a także zbiory i archiwa placówki, mogą stać się podstawą dla szczególnej aksjologii czy też etosu. Instytucja zostaje więc niejako zmuszona do wykonywania pracy związanej z aktualizacją przewodnich idei dotyczących roli sztuki i muzeum. Dyskusja jest okazją do przedstawienia zróżnicowanych metod, które sprawiają, że instytucjonalna przeszłość staje mechanizmem służącym kształtowaniu programu oraz przyszłości muzeów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.