Historia muzeum. Bagaż czy zasób?

Muzeum Narodowe w Warszawie, 4 marca 2016, godz. 18.00

Uczestnicy: prof. Maria Poprzęcka; Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi; Piotr Rypson, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie
moderacja: dr Agnieszka Szewczyk, Muzeum ASP

Z okazji 85. rocznicy inauguracji kolekcji grupy „a.r.” zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół publikacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia. Dwutomowe wydawnictwo dotyczy nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. Wielogłosowa narracja wybrzmiewająca w esejach specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury, łączy się z głosami artystów, kuratorów i badaczy, których wypowiedzi stanowią podstawę rozważań nad misją i praktyką Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto, publikacja prezentuje projekty artystów traktujących dzieje łódzkiej placówki jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań. 

Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie wydało wespół z wydawnictwem ArtBookstore książkę Jacka Dehnela Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie. Pisana lekkim stylem historia muzeum, z narracją akcentującą kolejne przemiany samej instytucji a także dramatyczne rekonfiguracje jej zbiorów, została przez autora okraszona licznymi anegdotami i odsyłaczami. To próba zarazem zbudowania historii jak demontażu jednolitego, spójnego wizerunku instytucji.

Historia Muzeum Sztuki w Łodzi oraz narosłe wokół niej mitologie, a także zbiory i archiwa placówki, mogą stać się podstawą dla szczególnej aksjologii czy też etosu. Podobnie rzecz się ma w przypadku innych placówek, jak Muzea Narodowe w Krakowie i Warszawie. Instytucje zostają więc niejako zmuszone do wykonywania pracy związanej z aktualizacją przewodnich idei dotyczących roli sztuki i muzeum.

Dyskusja jest okazją do przedstawienia zróżnicowanych metod, które sprawiają, że instytucjonalna przeszłość staje się mechanizmem służącym kształtowaniu programu oraz przyszłości muzeów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.