Gesty emancypacji. Wykład Agnieszki Daukszy

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

1.02.2018, czwartek, godz. 18:00

Literatura i pisma estetyczne Debory Vogel posłużą jako inspiracja do refleksji nad gestami i rekwizytami modernizacji miejskiej. Autorka wykładu rozważy kluczowe problemy, m.in.: Jak wygląda emancypacja? Jak zmienia się wrażliwość, dynamika i doświadczenie mieszkańca nowoczesnego miasta? Jakie są warunki widzialności postaci nieznaczących? Głównym przedmiotem namysłu będzie emancypacja kobiety w przestrzeni publicznej początku XX wieku oraz reprezentacja tej obecności w literaturze i sztuce epoki.

Agnieszka Dauksza – dr, pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ. Autorka książek: Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej (IBL PAN, 2017), Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców (słowo/obraz terytoria, 2016) i Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (Universitas, 2013). Współautorka filmu Płaszów. Odkrywka (Kraków 2013, wraz z Szymonem Maliborskim) oraz projektu Krakowskie sny Amona Goetha (ArtBoom Festival 2013).

Wykład towarzyszy wystawie Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.