Gdy przestrzeń staje się formą. Koncepcja rzeźby Katarzyny Kobro a eksperymenty z ciałem i percepcją w sztuce początków XX wieku. Wykład Małgorzaty Jędrzejczyk

ms2, ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
2 lutego 2017, czwartek, godz. 18:00, wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności”.

Przełom XIX i XX wieku to w sztuce europejskiej czas fundamentalnych zmian w pojmowaniu przestrzeni oraz w sposobie jej konstruowania i przedstawiania w dziełach sztuki. Przestrzeń doczekała się wówczas rozległego zainteresowania na polu filozofii, nauk przyrodniczych, teorii sztuki i architektury, a także samej praktyki artystycznej. Zaowocowało to nowym rozumieniem przestrzeni, jako fenomenu, nieistniejącego a priori, a powstającego za sprawą doświadczenia ruchu u odbiorcy, jego aktywności cielesnej czy pracy wykonywanej przez jego wyobraźnię. Również w twórczości i teorii rzeźbiarskiej Katarzyny Kobro przestrzeń zajmowała szczególne miejsce – czyniąc z niej równoprawny element swoich kompozycji rzeźbiarskich, Kobro doprowadziła do radykalnych przemian formalnych w polu rzeźby oraz do przedefiniowania relacji między dziełem sztuki a odbiorcą. Wykład będzie poświęcony owemu nowemu pojmowaniu przestrzeni i jego znaczeniu dla eksperymentów psychotechnicznych w sztuce i kulturze początków XX wieku. Zostanie również postawione pytanie, na ile ów nowoczesny model przestrzeni oraz powiązane z nim doświadczenia cielesne i ruchowe mogą być analizowane w kontekście prób optymalizacji i racjonalizacji życia człowieka, a w szerszym rozumieniu jako wyraz szczególnej biopolityki, realizowanej w pierwszych dekadach XX wieku za pomocą sztuki.


Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i absolwentka interdyscyplinarnego programu doktoranckiego Środowisko-Technologie-Społeczeństwo (UJ). Studiowała również na Universität Wien oraz na Humboldt-Universität zu Berlin. Zawodowo związana z Instytutem Polskim w Berlinie oraz Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, pracuje także jako niezależna kuratorka.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.