Frantisek Kupka, grupa Abstraction-Creation i polscy konstruktywiści: przyjaźń czy rywalizacja?

ms2, ul. Ogrodowa 19
6 czerwca 2013, czwartek, g. 18.00 

Wykład towarzyszący wystawie Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta

Spotkanie dotyczyć będzie postaci i twórczości czeskiego artysty Františka Kupki. Omówiony zostanie udział Kupki w działalności grupy Abstraction-Création, ze szczególnym naciskiem na jego związki z polskimi konstruktywistami: Władysławem Strzemińskim, Henrykiem Stażewskim, Katarzyną Kobro. Poruszony zostanie również wątek przyjaźni z holenderskim malarzem Theo van Doesburgiem. Wykład Davida Bareša będzie pretekstem do porównania prac Kupki z dziełami innych członków grupy.

Prowadzenie: David Bareš – historyk sztuki, doktorant na Université Paris Sorbonne i na Uniwersytecie Karola w Pradze. Specjalizuje się w dwudziestowiecznej sztuce abstrakcyjnej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.