Forma nie-przekazywalna? O niemożliwości pokazania tego, co należy dziś pokazać. Wykład Ruth Noack

ms², ul. Ogrodowa 19
9 grudnia 2015, środa, g. 18:00
wstęp wolny

Wykład towarzyszący wystawie Wszyscy ludzie będą siostrami

W latach siedemdziesiątych feministki zachodniej drugiej fali twierdziły, że pozbawienie kobiet praw wiąże się częściowo z tym, że często wykonują pracę reprodukcyjną w przestrzeni prywatnej przez co pozbawioną publicznej widzialności.

Również w latach dziewięćdziesiątych wskazywano brak widzialności jako jedną z przyczyn niepełnoprawności sztuki niezachodniej. Obecnie w artystycznym dyskursie głównego nurtu zakłada się, że wystawy mogą działać jak "maszyny do przekazywania" obu tych kwestii.

Wykład będzie próbą uzupełnienia tej dyskusji o nowy, wysoce ryzykowny element - estetykę. Co można zrobić z formą, która po prostu nie daje się przenieść? Albo: nie daje się przenieść łatwo? 


Ruth Noack – kuratorka, krytyczka sztuki, badaczka, wykładowczyni. Była kuratorką documenta 12 (Kassel, 2007), Scenes of a Theory (Depot, Wiedeń, 1995), Things We Don’t Understand (Generali Foundation, Wiedeń, 2000), Organisational Forms (Galerija Škuc, Ljubljana; Galeria HGB, Leipzig, 2002−2003) i The Government (Witte de With, Rotterdam; Miami Art Central, Miami; Secession, Wiedeń, 2005). Wykłada w Dutch Art Institute. Autorka monografii i opracowań na temat: Evy Hesse, Alejandry Riery, Danicy Dakic, Ines Doujak, Sanji Ivekovic i Mary Kelly.

Mapa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.